Znajdź nas na    

Szkolnictwo wyższe musi być różnorodone

Od niedzieli trwa w Warszawie Europejskie Forum Szkolnictwa Wyższego (EAIR). Biorą w nim udział eksperci z całego świata, którzy jednogłośnie stwierdzają: szkolnictwo wyższe staje się masowe, ale przez to musi być różnorodne.

"Musi się uporać z tym, że na studia przychodzi dziś co drugi młody człowiek. Nie wolno zakładać, że są to wyłącznie bardzo wybitni ludzie. Trzeba więc zdywersyfikować program kształcenia, poszerzać oferty tak, żeby absolwenci mogli znaleźć pracę, a z drugiej strony, żeby nie stracić z pola widzenia najzdolniejszych, którzy w przyszłości staną się kadrą naukową" - twierdzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zbigniew Marciniak.

"Każdy, kto chciałby studiować, powinien móc znaleźć dla siebie miejsce, które będzie użyteczne publicznie i społecznie, które będzie zaspokajało jego ambicje, a jednocześnie sprawi, że ta osoba umiejscowi się dobrze na rynku pracy i w działalności publicznej" - mówi jedna z organizatorek konferencji, prof. Ewa Chmielecka z SGH. Oprócz szkół wyższych, które są wiodącymi ośrodkami badań naukowych, jak twierdzi prof. Chmielecka, potrzebne są szkoły takie jak amerykańskie tzw. "community colleges", które działają lokalnie i kształcą młodzież, która wcześniej nie miała szansy na wyższą edukację.

Z takim stwierdzeniem zgadza się przewodnicząca komitetu programowego EAIR, prof. Janina Jóźwiak z SGH. Według niej, umasowienie szkolnictwa wyższego jest procesem naturalnym. Uczelnie nie mogą pozostawać "zamkniętym światem, mało dostępnym dla otoczenia". Dlatego trzeba stworzyć warunki do studiowania osobom na różnym poziomie przygotowania czy o różnych zainteresowaniach.

Kolejnym wyzwaniem dla szkolnictwa wyższego jest konieczność kształcenia przez całe życie - w związku z rozwojem gospodarki opartej na wiedzy. "Trzeba stwarzać możliwość powrotu na uniwersytety ludziom na różnych etapach ich karier zawodowych czy na różnych etapach ich życia" - powiedziała Jóźwiak.

Odbywające się w Szkole Głównej Handlowej 33. forum EAIR obraduje pod hasłem łączenia kultur i promowania różnorodności. Uczestnicy forum rozmawiają o nowych trendach i wyzwaniach stojących przed edukacją w zmieniającym się, wielokulturowym środowisku. Pod lupę brane są zagadnienia globalizacji, umiędzynarodowienia i dywersyfikacji.

Wśród zaproszonych gości i prelegentów są przedstawiciele uczelni wyższych m.in. z Niemiec, Chorwacji, Albanii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Turcji, a także z Chin, USA, Kanady, Wenezueli, Argentyny, Brazylii, RPA i Australii.

Forum potrwa do 31 sierpnia.

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-08-30
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności