Znajdź nas na    

W Polsce najwięcej patentów ma Politechnika Wrocławska

Politechnika w przeciągu ostatnich 5 lat zgłosiła 582 patenty i zajmuje pod tym względem I miejsce w Polsce. Przykładowe wynalazki, to: fotel odporny na wybuchy, platforma do wyławiania z wody rozbitków oraz wóz bojowy, stworzony wspólnie z firmą German.

Jak powiedział na konferencji prasowej rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, według raportu przygotowanego przez Urząd Patentowy najwięcej patentów w Polsce mają uczelnie. "Drugie są instytuty badawcze, a dopiero potem pozostałe jednostki badawczo-rozwojowe i przemysł. To sytuacja zupełnie odwrotna niż w Europie. (...) To, że Polska ma mniejszą liczbę patentów, oznacza, że przemysł i gospodarka patentują mniej pomysłów. Uczelnie zaś skutecznie zabezpieczają swoją własność intelektualną" - mówił rektor.

Politechnika Wrocławska zgłosiła w ostatnich pięciu latach 582 patenty, z czego 434 wynalazki zostały już opatentowane. Drugą pod względem liczby zgłoszonych patentów jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która w ostatnich pięciu latach dokonała 394 zgłoszeń patentowych.

Wśród opatentowanych przez wrocławską uczelnię wynalazków jest m.in. fotel odporny na wybuchy, który może być stosowany w pojazdach wojskowych i maszynach używanych w kopalniach.

Jak powiedział prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką prof. Eugeniusz Rusiński, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej udoskonalili również wentylator wykorzystywany w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. "Pobór mocy takiego udoskonalonego wentylatora zmniejszył się o 400 KW, co pozwala zaoszczędzić 100 tys. zł miesięcznie" - mówił profesor.

Innym wynalazkiem, opracowanym wspólnie z naukowcami z Akademii Morskiej w Gdyni, jest specjalna platforma do wyławiania z wody ludzi. Naukowcy z Wrocławia opatentowali również chłodnicę do odprowadzania popiołów stosowaną w Elektrowni Turów. "Ta chłodnica działa o wiele dłużej niż wcześniej tam stosowane rozwiązania amerykańskie" - mówił prof. Rusiński.

Nad wynalazkami, które są patentowane, pracują również młodzi naukowcy, w tym studenci. Jednym z wynalazków młodych naukowców jest sposób syntezowania nanocząsteczek, które nanoszone na wyroby włókiennicze tworzą pokrycie antybakteryjne.


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
 
Polityka Prywatności