Znajdź nas na    

Projekt CEPD - europejska część zakończona

CEPD umożliwia studentom wgląd w sytuację ekonomiczną i polityczną wszystkich uczestniczących państw, pozwala na zbudowanie długotrwałych relacji między społecznościami ekonomicznymi oraz promuje kraje wraz z ich kulturą, tradycjami i rynkami inwestycyjnymi.

Pierwsza część projektu CEPD zakończona i szkolenia w Europejskim Banku Centralnym, Parlamencie Europejskim czy w siedzibie Komisji Europejskiej z komisarzem ds. programowania finansowego i budżetu - Januszem Lewandowskim były elementem studenckiego programu Chinese-European Partnership for Development. Przed uczestnikami jeszcze jego chińska część, która odbędzie się we wrześniu br.

. W programie uczestniczą studenci Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego i Hong Kong University of Science and Technology i Uniwersytetu w Pekinie.

Na projekt składają się dwie części, każdą z nich stanowią 11-dniowe wyjazdy, podczas których Polscy studenci goszczą delegację chińską w Europie i odwrotnie. Liczba uczestników jest ograniczona ściśle do grupy najlepszych i wyróżniających się studentów wybranych podczas wymagającego procesu rekrutacyjnego.

Podczas europejskiej części projektu goście z Azji mieli okazję lepiej zrozumieć strukturę Unii Europejskiej oraz funkcjonowanie jej najważniejszych instytucji. Debaty i szkolenia w Europejskim Banku Centralnym, Parlamencie Europejskim czy w siedzibie Komisji Europejskiej przybliżały studentom z Chin ideę zjednoczonej Europy i wspólnej polityki walutowej państw strefy euro. Na spotkaniach z ekspertami poruszane były tematy współpracy gospodarczej w ramach Unii Europejskiej z Państwem Środka.

Istotę przedsięwzięcia podkreślił także gość gali otwarcia, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce - Sun Yuxi. W swoim przemówieniu ambasador zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie liczba chińskich studentów uczących się w Polsce zwiększyła się trzykrotnie, a CEPD to jedyny projekt na świecie, który pozwala młodym ludziom z Europy i Chin wyjątkowo dokładnie poznać warunki ekonomiczne obu regionów. "To idealny moment na budowanie polsko-chińskich relacji wśród studentów, którzy za kilka lat będą zacieśniać współpracę pomiędzy tymi państwami" - powiedział ambasador.

Honorowymi patronami projektu zostały instytucje takie jak: Narodowy Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych, Business Centre Club, Parlament Europejski, Ambasada Chin, Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pełny harmonogram wizyt oraz informacje poświęcone Chinese - European Partnership for Development można znaleźć na stronie www.cepd.info .



ostatnia zmiana: 2012-05-07
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności