Konkurencja na rynku szkolnictwa wyższego jest dość duża. Uczelnie państwowe stają w szranki z prywatnymi, które coraz częściej wyróżniają się innowacyjną ofertą studiów, przygotowywaną m.in. w oparciu o prognozy rynku pracy. W takiej sytuacji szansę na sukces mają tylko najlepsze placówki.
Minęły czasy, kiedy to tylko maturzystom zależało na indeksie renomowanej uczelni. Dziś role się odwróciły i o abiturientów oraz pracodawców zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji swoich pracowników zabiegają nawet najbardziej znane Alma Mater. Jeszcze do niedawna liczba uczelni wyższych rosła z roku na rok. Niż demograficzny jednak szybko zweryfikował istnienie wielu z nich. Ostały się tylko szkoły wyższe z tradycjami i renomą oraz te, które wypracowały nowoczesne programy edukacyjne. Nowoczesne, czyli bazujących m.in. na e – learningu, hologram learningu oraz umiejętnie łączących wiedzą teoretyczną z praktyką.
Nowe technologie w nauczaniu
Niestety, zaawansowanymi technologiami nauczania może pochwalić się w Polsce niewiele placówek. W tym wąskim gronie przykładem może być Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie (EWSPA). Do nauczania wykorzystuje ona metodę hologram learning oraz e-learning.
Technologia hologram learning polega na równoczesnym prowadzeniu wykładów przez kilku profesorów znajdujących się w różnych częściach świata. – Takie rozwiązanie zwiększa interakcję między studentem i nauczycielami akademickimi – mówi Małgorzata Wirtek, Dyrektor Generalny EWSPA. – Tymczasem e – learning to ciekawa forma studiów przede wszystkim dla osób aktywnych zawodowo. Tryb studiów stacjonarnych wiąże się z regularnymi, sztywno zaplanowanymi zajęciami. Jeśli nie jest się w stanie w nich uczestniczyć, przepadają. W przypadku nauczania przez internet student ma nielimitowany dostęp do materiałów. Sam decyduje kiedy chce się uczyć oraz kiedy uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach stacjonarnych – podkreśla Wirtek.
Teoria + praktyka
Ale innowacyjna technologia w edukacji to nie wszystko. Dla osób zainteresowanych poszerzeniem swoich kwalifikacji istotną rolę odgrywa również kadra naukowa oraz możliwość zweryfikowania wiedzy teoretycznej z praktyczną.
W odpowiedzi w EWSPA powstał unikalny w skali kraju program Klinika Prawa. To studencka poradnia prawna, w ramach której studenci studiów jednolitych magisterskich na kierunku prawa, udzielają bezpłatnych porad prawnych. Projekt spełnia dwie bardzo ważne funkcje: studenci weryfikują swoją wiedzę i umiejętności, a osoby, których nie stać na adwokata, czy radcę zasięgają porad prawnych.
Przed szkolnictwem wyższym stoi jeszcze wiele wyzwań, ale też wiele możliwości. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii dostęp do edukacji będzie o wiele tańszy i łatwiejszy. Ważne jest to, że pozwoli on na zdobycie wykształcenia lub jego uzupełnienie tym, którym aktywność zawodowa nie pozwoliłaby na uczestniczenie w zajęciach stacjonarnych.