Znajdź nas na    

Erasmus na razie nie jest zagrożony

Program Erasmus nie jest zagrożony i na razie nie grozi mu likwidacja. Uczelnie wciąż posiadają środki na finansowanie staży i pobytów za granicą.

Erasmus to program UE wspierający mobilność studentów i pracowników uczelni. Dzięki niemu możliwy jest wyjazd na kilka miesięcy lub rok akademicki do zagranicznej uczelni. W Polsce instytucją zarządzającą programem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu "Uczenie się przez całe życie".

Dyrektor programu "Uczenie się przez całe życie" zapowiedziała, że w najbliższym czasie nie przewiduje problemów związanych z brakiem funduszy na Erasmusa. Zaznaczyła jednak, że sytuacja gospodarcza w Unii Europejskiej jest skomplikowana, a negocjacje budżetowe między Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim są dynamiczne. "Na rok 2012/2013 nie przewidujemy problemów dla programu "Uczenie się przez całe życie", choć nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja budżetowa Unii Europejskiej w kolejnej perspektywie finansowej 2014-2020. Tutaj czekamy na wyniki negocjacji" - przyznała.

Zdaniem ekspertów program Erasmus zmienia ludzi, wpływa na ich samodzielność, uczy odpowiedzialności, poszerza horyzonty, a także pozwala zdobyć kompetencje miękkie: radzenie sobie w trudnych sytuacjach, zdolność pracy w zespole.

Poza tym pracodawca, który ma do wyboru osoby o zbliżonych kompetencjach i podobnym CV, chętniej sięgnie po kandydata, który skorzystał z programu Erasmus - osoba taka wykazała się inicjatywą, ma szerszy światopogląd.

Program Erasmus powstał w 1987 r. jako Europejski Program Działań na rzecz Mobilności Studentów. Obecnie w programie uczestniczą 33 kraje. W ciągu 25 lat jego istnienia skorzystały z niego 3 mln Europejczyków: studentów i pracowników akademickich. Polska przystąpiła do programu w roku akademickim 1998/1999. (PAP)

opublikowano: 2012-10-09
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności