Znajdź nas na    

Cudzoziemcy na polskich uczelniach

Cudzoziemcy na polskich uczelniach - dane MNiSW

Około 23 tys. cudzoziemców studiuje na polskich uczelniach, w tym ponad 6 tys. deklaruje polską narodowość lub pochodzenie - podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jednak nadal niewiele w porównaniu z krajami takimi jak Czechy czy Węgry.

Koszty kształcenia osób polskiego pochodzenia ponoszone rocznie przez MNiSW wynoszą ok 53 mln zł. - to środki na stypendia oraz koszty procesu dydaktycznego. Tylko w 2012 r. przyznano 165 stypendiów na pięć lat, 140 na trzy lata oraz 100 na rok, a także dodatkowe 25 stypendiów na studia doktoranckie i staże długoterminowe.

Spośród 6200 studiujących w Polsce przedstawicieli Polonii, 5300 podjęło studia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW, z czego ponad 2 tys. otrzymuje ministerialne stypendia.

Na studiach doktoranckich w Polsce kształci się ok. 900 cudzoziemców, z tego ponad 170 zadeklarowało polskie pochodzenie, a ponad 70 z nich otrzymuje stypendium.

Wsparcie ministerstwa otrzymują także studenci, którzy kształcą się w wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku. W tym semestrze takie stypendia otrzymuje tam 120 osób.

Oprócz tych działań resort nauki organizuje również letnie kursy języka i kultury polskiej. Z danych ministerstwa wynika, że 3/4 cudzoziemców biorących w nich udział ma polskie pochodzenie.

W tej chwili większość emigrujących studentów z Unii Europejskiej wyjeżdża na studia do Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

opublikowano: 2013-02-21
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności