"Platforma Kształcenia Społecznościowego – WeLearning" to nowatorski w skali Polski projekt, który od września 2012 r. wdraża Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Model opiera się na założeniu, że w dobie networkingu i sieci społecznościowych zdobywanie wiedzy w trakcie swobodnej jej wymiany między ludźmi, jest często bardziej efektywne niż tradycyjne metody nauki. To kształcenie nieformalne bazujące na wzajemnym, często on-line, uczeniu się jest dziś istotnym czynnikiem rozwoju człowieka.
Platforma WeLearning, która będzie osią projektu, będzie łączyć w sobie cechy społecznościowe oraz kształceniowe i zawierać bezpłatne, interaktywne treści na wysokim poziomie merytorycznym m.in. kursy e-learningowe, case studies, infografiki, artykuły, podcasty, filmy edukacyjne oraz prezentacje dotyczące różnorodnych aktywności czy dziedzin wiedzy: od negocjacji w biznesie czy marketingu w sieci, po język migowy i montaż filmów.
Każdy użytkownik będzie miał możliwość poznania rekomendowanych obszarów rozwoju osobistego opracowanych za pomocą specjalistycznej aplikacji w ramach Indywidualnego Planu Rozwoju. Bardziej zainteresowani będą mieli możliwość skonsultowania się z doradcą zawodowym.
Dzięki rozbudowanym
narzędziom społecznościowym użytkownicy będą mogli komentować, dodawać
materiały, a także kontaktować się między sobą w ramach funkcjonujących grup
dyskusyjnych i komunikatorów. Oprócz możliwości wymiany wiedzy i
doświadczeń, serwis będzie stanowić także narzędzie do networkingu osób oraz
firm. Na platformie będzie możliwe promowanie osób, firm, produktów czy blogów.
Aktywność użytkowników nagradzana będzie specjalną walutą – Talentami, które będą wymienne na różne nagrody np. specjalistyczne materiały szkoleniowe, dodatkowe kursy i szkolenia, zniżki na studia podyplomowe i inne niespodzianki.
Ponadto pomysłodawcy
projektu chcą umożliwić użytkownikom otrzymanie zaświadczenia ukończenia
kursu czy szkolenia z wybranego zakresu w postaci certyfikatu. Dzięki temu zodbyte kompetencje będą mogły być formalnie uznane.
– Taka otwarta formuła zdobywania i wymiany wiedzy w Polsce to nowość. Celem projektu jest poprawa jakości i dostosowanie oferty kształcenia polskich uczelni do zmian społeczno-ekonomicznych takich jak dynamika rynku pracy, oczekiwania pracodawców. Kształcenie ustawiczne, czyli kształcenie przez całe życie to filozofia, która zdobywa coraz większą popularność i wierzymy, że uczelnie powinny być najważniejszymi ośrodkami Life Long Learning. Chcielibyśmy poprzez projekt dokonać realnej zmiany w myśleniu o kształceniu osób dorosłych – mówi dyrektor projektu Platforma Kształcenia Społecznościowego – WeLearning, Anna Łokcik.
Projekt będzie
realizowany do końca sierpnia 2015 r.