Warto postawić na fizykę!

Fizyka jest cool

Jak przekonują naukowcy - warto studiować fizykę, która tylko pozornie wydaje się trudną dyscypliną, po której niełatwo jest znaleźć zatrudnienie.

Naukowcy zajmujący się fizyką przekonują, że na absolwentów tego kierunku mogą czekać dobrze płatne posady w renomowanych firmach na całym świecie. Mogą oni zajmować się pracą nad nanorobotami udrażniającymi tętnice, czy wynalezieniem szybciej działającej viagry.

Pracownicy Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas konferencji prasowej pod hasłem "Fizyka jest cool" przekonywali, że studiowanie fizyki daje dobre perspektywy. W końcu, bez tej nauki nie byłoby telefonów komórkowych czy GPS-ów.

"Chcemy zmienić negatywny stereotyp, że fizyka to trudne studia, po których ciężko znaleźć dobrą pracę. Jest dokładnie odwrotnie" – powiedział dyrektor Instytutu Fizyki prof. Henryk Czyż. "Fizykę można porównać do kolarstwa górskiego – obie te dziedziny wymagają dużo wysiłku, stałego treningu, ale ich uprawianie sprawia ogromną frajdę" – dodał.

W katowickim Instytucie Fizyki w nowym roku akademickim na zainteresowanych czeka ok. 200 miejsc na wszystkich kierunkach. Od lat najbardziej popularnym kierunkiem jest fizyka medyczna.

Dużym problemem na początku studiowania jest niski poziom wiedzy absolwentów szkół średnich. Przez to z reguły połowa studentów nie kończy pierwszego roku studiów. Dlatego pokutuje mit o tym, że studia na fizyce należą do trudnych i skomplikowanych.

"To nasza bolączka, ale od przyszłego roku akademickiego zmieniamy układ studiów tak, by na początku uczyć w bardzo podstawowy sposób matematyki, aby ten język, który potem jest potrzebny, był opanowany już po pierwszym semestrze. Mamy nadzieję, że ta zmiana podejścia pozwoli na jakieś zastąpienie nauczania w szkołach średnich" – powiedział prof. Czyż.

data ostatniej modyfikacji: 2013-06-12 14:54:19
Komentarze
Ostatnie:
3.02.2020 18:26
Dodał(a): ~piki
niech żaden gargamel nie wprowadza ludzi w błąd, fizyka jest niesamowicie trudna do studiowania zwłaszcza uniwersytecka, a pracy po niej w zasadzie kompletnie brak, bo żyjemy w kraju pszenno- buraczanym który nie ma żadnego zaplecza naukowo badawczego, a to co ma to tyle co kot napłakał
 
Polityka Prywatności