Znajdź nas na    

Poprawa jakości kształcenia na uczelniach

Poprawa jakości kształcenia na uczelniach

Zdaniem ekspertów należy podwoić wysiłki w kierunku zwiększania kompetencji polskich absolwentów, tak by mogli konkurować w coraz bardziej rywalizacyjnym środowisku globalnego rynku pracy i inwestycji.

Bardzo ważne jest to, by uczelnie dostosowywały programy nauczania do wymogów pracodawców – zarówno teraz, jaki i w przyszłości. Jak? Jeszcze intensywniej współpracując z firmami działającymi na rynku i czerpiąc z doświadczeń zachodnich uczelni - apelują inwestorzy zrzeszeni w ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych).

Jak wskazują specjaliści, antidotum na niskie przystosowanie kwalifikacji młodych ludzi do realnych potrzeb pracodawców powinna być intensyfikacja współpracy na linii biznes – uczelnie. Taka współpraca powinna odbywać się zarówno na poziomie codziennego współdziałania, jak i strategicznego planowania kilka lat do przodu. Przykładem tego typu kooperacji są liczne inicjatywy podejmowane przez inwestorów zrzeszonych w ABSL. Ich celem jest dostosowanie profilu polskich absolwentów do aktualnych oraz przyszłych potrzeb biznesu.

I tak, przedstawiciele centrum Infosys zasiadają w Radach Biznesu Uniwersytetu Łódzkiego oraz aktywnie wspierają finansowanie inicjatyw akademickich, jak również kół naukowych. Firma regularnie organizuje również warsztaty i wykłady oraz różne programy stażowe. Dzięki temu młodzi ludzie poznają realia biznesu oraz mają szanse na wykształcenie tych umiejętności, dzięki którym z sukcesem mogą odnaleźć się na rynku pracy.

Wiele programów partnerskich realizuje firma Capgemini, która współpracuje, m.in. z  Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Katowicach, Akademią Górniczo – Hutniczą, Uniwersytetami Śląskim i Opolskim czy Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. W ramach współpracy firma organizuje akademie biznesowe, programy ambasadorskie, staże, ale też wykłady, które obejmują takie zagadnienia, jak komunikacja międzynarodowa, outsourcing, czy finanse i księgowość.  

Sama współpraca z przedstawicielami biznesu to jednak za mało. Zdaniem inwestorów, intensyfikacja powinna przebiegać między innymi w zakresie współpracy między samymi ośrodkami akademickimi.

Na rynku akademickim powinno być więcej partnerskich inicjatyw uczelnianych, które umożliwiałyby młodym ludziom studiowanie w różnych szkołach wyższych, takich jak np. program MOST. Program ten umożliwia studiowanie przez semestr lub cały rok akademicki na jednym z dziewiętnastu polskich ośrodków akademickich. Na świecie są jednak uniwersytety idące o krok dalej i oferujące młodym ludziom zdobycie dyplomu nawet na innym kontynencie.

Ciekawą inicjatywą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest projekt "Akademia Edukacji Menedżerskiej - kafeteria edukacyjna dla licealistów". Projekt ten skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski i ma na celu naukę zagadnień z obszarów ekonomii i zarządzania. Zajęcia mają charakter on-line i są bezpłatne.

Jakiego absolwenta chcieliby zatrudniać polscy pracodawcy? Takiego, który jest przygotowany do funkcjonowania w nowoczesnych środowisku pracy, potrafi analizować dane, posiada zdolności prezentacji własnych pomysłów i umie pracować w grupie.  Studenci są jednak coraz bardziej świadomi, że karierę zawodową należy zacząć planować jak najwcześniej i już na studiach zdobywać tak cenione przez pracodawców doświadczenie.


opublikowano: 2013-08-28
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności