Znajdź nas na    

Kariera rozpoczyna się na uczelni

Akademickie Biura Karier są miejscem, gdzie rozpoczyna się współpraca uczelni z pracodawcami. Relacje pomiędzy systemem edukacji wyższej a rynkiem pracy opisuje w swojej pracy doktorskiej Krzysztof Podwójcic z Uniwersytetu Warszawskiego.

Krzysztof Podwójcic jest laureatem programu stypendialnego "Doktoraty dla Mazowsza". W swojej pracy zwraca uwagę na to, że Akademickie Biura Karier mogą ograniczyć problem bezrobocia wśród studentów i absolwentów uczelni i kłopoty pracodawców ze znalezieniem odpowiedniej kadry.

Doktorant analizuje sytuację absolwentów z wybranych mazowieckich uczelni wyższych, którzy wchodzą na rynek pracy. Pisze o niedoborach kompetencyjnych i kształceniu w zawodach, na które nie ma podaży miejsc pracy. Zwraca również uwagę na to, jakie zadania realizują Akademickie Biura Karier, charakteryzuje popyt na ich usługi i sprawdza, jakimi zasobami dysponują.

Podwójcic na podstawie rozmów z pracownikami uczelni oraz pracodawcami współpracującymi z biurami chce opisać bariery pojawiające się we współpracy na linii biznes - szkolnictwo wyższe. W planach ma również wyłonić najlepsze praktyki współpracy biznesu z uczelnią wyższą z województwa mazowieckiego, w oparciu o doświadczenie polskich i zagranicznych uczelni. Te praktyki będą mogły wykorzystać inne uczelnie.

Zdaniem doktoranta, Akademickie Biura Karier mogą w różnorodny sposób wpływać na to, by kompetencje studentów były lepiej dopasowane do wymogów rynku pracy. Diagnozuje potrzeby lokalnych rynków pracy województwa mazowieckiego. Szuka optymalnego modelu współpracy z pracodawcami - naukowej podstawy dla funkcjonowania Akademickich Biur Karier.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

opublikowano: 2013-11-14
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności