Znajdź nas na    

Studia we Włoszech

Włoski system szkolnictwa wyższego można podzielić na dwa sektory: uniwersytecki oraz pozauniwersytecki. Na ten pierwszy składają się: 89 uczelni, (w tym 58 państwowych uniwersytetów, 17 uniwersytetów niepaństwowych, dwie uczelnie dla obcokrajowców, sześć szkół wyższych oferujących studia podyplomowe oraz sześć uczelni kształcących przez Internet). Natomiast sektor pozauniwersytecki obejmuje m.in. wyższe szkoły artystyczne, językowe, techniczne oraz wojskowe i dyplomatyczne.

Kierunki nauczane na włoskich uniwersytetach są podzielone na pięć grup. Są to nauki o zdrowiu, humanistyczne (m.in. artystyczne), ścisłe, społeczne i technologiczne. Nauka w szkołach wyższych podzielona jest na studia I, II i III stopnia. Te pierwsze, zwykle 3-letnie, kończą się zdobyciem tytułu licencjata, te drugie, najczęściej 2-letnie, pozwalają uzyskać tytuł magistra. Czyli w tej kwestii nie ma różnic pomiędzy polskim, a włoskim systemem.

Jak polski uczeń może aplikować na uczelnie we Włoszech?

Warunkiem podjęcia studiów I stopnia jest ukończenie szkoły średniej (po 12 latach obowiązkowej nauki) i złożenie odpowiednich dokumentów. Pierwsze kroki należy skierować do ambasady lub konsulatu Republiki Włoskiej w Polsce, gdzie należy złożyć wymagane dokumenty (m.in. przetłumaczone świadectwa). Włoska placówka wystawia następnie dichiarazione di valore - zaświadczenie o uznaniu dyplomów, z którym można już udać się na wybraną uczelnię. Zwykle uczelnie przyjmują dokumenty we wrześniu i październiku, na kierunki medyczne - wczesną wiosną. Zdecydowana większość uczelni nie organizuje dodatkowych egzaminów, można się ich spodziewać tylko na szczególnie obleganych kierunkach. Obowiązkowe egzaminy państwowe obowiązują przy zdawaniu na architekturę, medycynę, stomatologię i weterynarię.

Kolejny niezbędny warunek do spełnienia to zdanie egzaminu z języka włoskiego. Wyłączeni z tego obowiązku są m.in. posiadacze certyfikatów CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera) lub PLIDA (Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri). Rzymska Sapienza wymaga znajomości języka na poziomie B2, niektóre inne uczelnie żądają jednak certyfikatów C1 lub C2.

Nauka jest płatna, a wysokość opłat ustalają uczelnie. Czesne na publicznych uczelniach wynosi zwykle od 850 do 1000 euro za rok studiów I stopnia. Większość włoskich uczelni nie ma akademików, warto jednak zgłosić się do prowadzonych przez nie Biur Zakwaterowania (Housing Offices). Znajdziesz tam oferty wynajmu mieszkań na wolnym rynku i dowiesz się, w jaki sposób bezpiecznie podpisać umowę. Wynajęcie małego mieszkania we Włoszech kosztuje od 300 do 1000 euro miesięcznie, w zależności od miasta. Jeśli skorzystasz z tanich stancji dla studentów, na przeżycie miesiąca we Włoszech powinno ci wystarczyć 1000 euro. Za 1500 euro będziesz jednak żył dużo swobodniej, szczególnie w dużych miastach na północy Włoch.

Bardzo popularny stał się program Erasmus. Pozwala on studentom z Unii Europejskiej na wyjazd (na semestr bądź dwa) do innego państwa. Po uzyskaniu odpowiednio dobrych wyników władze uczelni decydują kto może wyjechać na Erasmusa. Istnieje możliwość wyjazdu do Włoch.

Materiał pochodzi z serwisu: www.amo-italia.com


opublikowano: 2014-01-17
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności