Kierunek studiów: Chemia. Warto?

Wraz z reformą szkolnictwa weszły zmiany dotyczące wyboru kierunku studiów. Obecnie chcąc podjąć studia w zakresie chemii należy zawczasu tę decyzję podjąć i przemyśleć. Wybierając kierunek studiów warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zwłaszcza iż trendy na rynku pracy się zmieniają z czasem. Oczywiście wykształcenie można uzupełniać jak i zmieniać. Popyt na chemików rośnie, głównie za sprawą rozwoju branży technologii przemysłu spożywczego jak i farmacji, w mniejszej mierze przemysłu chemicznego farb, polimerów itp. Młodzi ludzie często zastanawiają się co mogliby ze sobą zrobić kończąc chemię.

Ten rynek (przyp. red. chemiczny) ma przyszłość! - podaje Adam Maciejewski, dyrektor generalny firmy Global Colors Polska w artykule na portalu chemiaibiznes.com.pl

Pierwsze skojarzenia to praca naukowa, praca w szkole. Do niedawna kierunek ten kojarzył się przede wszystkim ze specjalizacją nauczycielską, co wiązało się z przyszłością w szkole, na uczelni. Dziś chemicy znajdują zatrudnienie w wielu sektorach biznesu, w tym w laboratoriach badawczych, przy certyfikacji i testowaniu produktów kosmetycznych, spożywczych i wielu innych. Przyszła praca, obiecujące zarobki, ciekawe badania są doskonałymi motywatorami jednakże, aby czuć się spełnionym i usatysfakcjonowanym swoim zawodem trzeba czegoś więcej - zamiłowania i pasji. Fascynacje chemią przezywa w pewnym okresie życia każdy z nas, jednak nie każdy z nas nadaje się na chemika i kocha chemię. Wybierając się na chemię warto pokochać tę naukę, co pomaga nie tylko w nauce ale i późniejszej pracy. Poza fascynacją przyda się również dobre zdrowie, brak uczuleń. Niestety na stan zdrowia często nie mamy wpływu, za to należy go uwzględnić przy wyborze zawodu, gdyż może nam ono utrudniać przyszłą prace zawodową.

Chemia to przede wszystkim praca z odczynnikami, substancjami niekoniecznie żrącymi, ale jednak często niebezpiecznymi. Prócz pracy w laboratorium chemia to szereg działań, obliczeń, wzorów, o czym wiemy już w szkole. Zanim wykonamy doświadczenie należy przewidzieć różne reakcje i rozwiązania. W wielu przypadkach konieczna jest wiedza fizyczna, głównie w zakresie materiałoznawstwa i wchodzenia w reakcje rozmaitych substancji. Przydaje się chemikom stateczność oraz precyzja, wręcz pedantyzm. Warto również wiedzieć, iż chemia to nauka ściśle związana z fizyka i matematyką. Przykładowo na Politechnice Wrocławskiej studenci pierwszego roku chemii muszą pokonać ten sam trud co studenci fizyki i matematyki opanowując algebrę, analizę matematyczną i szereg zagadnień matematycznych. Głównymi przedmiotami w kolejnych latach studiów chemicznych jest chemia organiczna, chemia nieorganiczna i chemia analityczna. By podołać wymaganiom wykładowców konieczna jest systematyczność. Chemia nie jest kierunkiem studiów na których wystarczy pouczyć się przed kolokwium czy egzaminem. Cykliczne laboratoria uczą studentów systematycznej nauki, by zaliczyć laboratorium należy być wcześniej przygotowanym. Sam tryb studiów dla osób które lubią chemię jest przyjemny. Osoby, które wybierają ten kierunek dla pieniędzy, z nudów lub z braku innego wyboru szybko odpadają lub idzie im bardzo trudno.

Praca chemika to nie tylko praca naukowa, chociaż wiele osób właśnie taką drogę obiera podejmując się kontynuacji badań i pracy na uczelni, również poprzez studia na innych kierunkach. Gigantyczny postęp technologiczny sprawił, że sama chemia nie jest wystarczająca, za to inżynieria chemiczna to rozwojowa specjalizacja. Coraz więcej zawodów wymaga interdyscyplinarnej wiedzy,gdzie jednym z kierunków jest chemia. Największe możliwości rozwojowe daje chemia analityczna, chociaż nie tylko. Studenci często już w okresie studiów znajdują zatrudnienie w firmach zajmujących się ochroną środowiska, czy kosmetologią. Wciąż powstają nowe gałęzie chemii dające możliwość podjęcia ciekawej pracy. Jedną z takich profesji jest chemik kryminalny. Chemia kryminalistyczna nie jest dostępna na każdej uczelni a tylko na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz UMCS. Podobnie jest z wieloma innymi specjalizacjami, które są charakterystyczne tylko dla kilku uczelni w Polsce. Bez wątpienia warto podjąć studia na państwowych uczelniach, w szczególności Politechnikach, mimo iż szkół wyższych prywatnych z kierunkiem chemia nie brakuje. Warto również swoją wiedzę i umiejętności uzupełniać praktykami zawodowymi. Mimo iż uczelnie nie zapewniają firm i instytutów udostępniających praktyki studenckie to studenci chemii samodzielnie szukają i znajdują programy letnich praktyk i staży w wąskich specjalizacjach chemicznych.

Czy warto zostać chemikiem? Jeśli chodzi o sam rynek pracy nie jest łatwo, jednak kiedy już wyspecjalizujemy się w danej dziedzinie pracodawcy sami będą zabiegać o nas. Przedział zarobków chemików jest bardzo duży od najniższej krajowej po kilku krotność średniej krajowej pensji. Umiejętności chemiczne wzbogacić warto o język obcy, nie tylko angielski, który jest standardem ale co najmniej jeszcze jeden. Wówczas mamy o wiele większe szanse na rynku pracy niekoniecznie w Polsce. Wiele koncernów międzynarodowych z branży kosmetycznej, drogeryjnej oraz farmaceutycznej poszukuje chemików do pracy w swoich laboratoriach rozsianych po Europie, czy świecie. Nie bez znaczenia jest również biegłość w obszarze informatyki. Współcześnie badania prowadzone są w większości z udziałem urządzeń pomiarowych skorelowanych z komputerami.

Studia chemiczne to wielka próba i wyzwanie. Zarówno obliczenia, teoria jak i praktyka w postaci doświadczeń i prezentacji wymaga cierpliwości oraz rzetelności w swej pracy. Studenci już na drugim roku studiów podejmują wybór specjalizacji, która wskazuje między innymi na miejsce przyszłej pracy czy będzie to zakład produkcyjny czy może laboratorium analityczne, a może firma farmaceutyczna. By skończyć chemię warto mieć ścisły umysł, logicznie myśleć a jednocześnie być kreatywnym i radzić sobie z abstrakcją. Potrzeba odkrywania to nieodłączna cech chemików. Bez ciekawości praca chemika jest żmudna i nudna. Pracując nawet w firmach nie mających na celu badań naukowych można odkryć ciekawe zjawiska chemiczne, zależności - podają eksperci z Preply.com, oferujący korepetycje z chemii w Gdańsku i innych miastach Polski.

Dość modnym kierunkiem chemicznym jest biotechnologia. Rozwój medycyny, w tym sztucznego zapłodnienia rodzi ogromny popyt na chemików i biotechnologów. Rozwojowa jest także branża produkcji szczepionek i zapobiegania zagrożeniom chemicznym, biologicznym. Nietypowym sektorem zatrudniającym chemików jest wojskowość. Rozwój branży zapowiada się bardzo obiecująco, podobnie zresztą jak i rozwój specjalizacji ochrony środowiska z wykorzystaniem naturalnych metod. Także budownictwo daje pracę pewnej części chemików którzy odpowiadają za ocenę ryzyk z zakresu materiałoznawstwa prefabrykatów.

Podsumowując bezwzględnie chemia jest kierunkiem studiów wartym rozważenia. Wciąż nie jest zbyt wielu śmiałków, którzy chcą studiować chemię, co z jednej strony dobrze wróży rynkowi pracy, z drugiej zaś powoduje pewne zagrożenie braków kadrowych, zwłaszcza w wąskich profesjach. Póki co chemicy z kraju nie muszą emigrować, aczkolwiek zarobki w wielu firmach nie są konkurencyjne wobec tych proponowanych za zachodnią granicą. Studia chemiczne uchodzą za kierunek elitarny i trudny, zwłaszcza w porównaniu do takich kierunków jak zarządzanie, czy bankowość, socjologia. Jak widać możliwości podjęcia pracy w zawodzie jest równie dużo co po kierunkach humanistycznych z tą różnicą, iż chemię kończy rocznie zaledwie kilka tysięcy osób w Polsce, zaś kierunki ekonomiczne, czy stricte humanistyczne setki tysięcy osób. Tym samym warto podjąć ten trud i ukończyć chemię.

Kierunek chemia na polskich uczelniach:

Kierunek chemia na studiach licencjackich

Kierunek chemia na studiach inżynierskich

Kierunek chemia na studiach magisterskich II stopnia

Polecane wydarzenia / społeczności / eventy związane z Chemią:

· Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego cyklicznie prowadzi edycję zajęć w Akademii Ciekawej Chemii, o której pisaliśmy - https://news.edubaza.pl

· Fundacja PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ - http://www.prochemia.org

· Czwartkowe Spotkania Chemików na Freta - http://www.ptchem.waw.pl

data ostatniej modyfikacji: 2015-09-23 18:48:09
Komentarze
Ostatnie:
10.06.2021 11:27
Dodał(a): ~chemik
Skończyłem studia chemiczne 18lat temu. Wyspecjalizowałem się w polimerach. Niestety rynek pracy jest wąski , trudno o prace i godziwe zarobki choćby na poziomie średniej krajowej. Jest to ewidentnie rynek pracodawcy. Ponadto wąska specjalizacja typowa dla branży chemicznej uniemożliwia praktycznie późniejszą zmiane pracodawcy. Zazwyczaj ma się do wyboru prace na warunkach albo próbe przekwalifikowania się do całkowicie innej branży rozpoczęcie \"kariery\" od 0 na warunkach stażysty. Praca w zakładach produkcyjnych jest zazwyczaj zmianowa nierzadko w szkodliwych warunkach. Gdybym dzisiaj wybierał kierunek studiów to z pewnością nie byłaby to chemia.
17.08.2019 16:03
Dodał(a): ~Julia
I recommend teacheron.com
29.11.2015 21:28
Dodał(a): 
Pewnie że warto. Ja uważam że jak ktoś chce to po każdym kierunku znajdzie pracę. Polpharma aktualnie szuka absolwentów biotechnologii, biologii i właśnie chemii na staż. Z tego co wiem to można też być na ostatnim roku tych kierunków. Szczegóły można znaleźć na stronie laboratorium-kariery.pl.
24.09.2015 14:00
Dodał(a): ~Szymon
Ja polecam aplikację na Androida "Tablica Mendelejewa":
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.artmetic.tablica_mendlejewa
 
Polityka Prywatności