Studia - artykuły

Jak wybrać studia, żeby tego nie żałować

Wysokie zarobki od razu po studiach? Tak, jest to możliwe, o ile wybierzemy odpowiedni kierunek, a w czasie studiów po prostu będziemy się rozwijać. Oczywiście takie perspektywy dają jedynie wybrane studia, które jednocześnie są wymagające. Problemem może być nie tylko ich ukończenie, ale nawet dostanie się na nie.

Najpopularniejsze kierunki 2018 roku

Znane są już kierunki studiów, na które w tym roku chciało się dostać najwięcej absolwentów szkół średnich. Dane zebrała Wirtualna Polska. Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej kandydatów zgłosiło się na ekonomię – blisko 3 tys. chętnych. Podobne wyniki osiągnęły takie kierunki jak zarządzanie, finanse, rachunkowość i ubezpieczenia oraz psychologia. W sumie zainteresowanych studiami na UW było aż 26 tys. osób. Najwięcej osób ubiegało się o przyjęcie na japonistykę i koreanistykę – ponad 20 na miejsce. Średnio 19 osób na miejsce zgłosiło się na międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie i dziennikarstwo.

Na Uniwersytecie Gdańskim największym zainteresowaniem cieszy się filologia angielska, na której o jedno miejsce ubiega się 12 chętnych. Kolejne kierunki, które wzbudziły zainteresowanie, to psychologia i skandynawistyka oraz zarządzanie instytucjami artystycznymi, gdzie zgłosiło się 10 osób na miejsce. Studenci chętnie zgłaszali się również na kryminologię – zainteresowanych było 8 razy więcej niż miejsc.

Największą popularnością na Uniwersytecie Jagiellońskim cieszy się prawo, na które zgłosiło się 1900 chętnych na 450 miejsc. Dużym zainteresowaniem może się również pochwalić kierunek lekarski, gdzie na 240 miejsc było aż 1380 chętnych. W sumie na UJ zgłosiło się ponad 31 tysięcy osób.

Doskonałym wynikiem może się pochwalić Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym studiować chce 34 tysiące osób. Rekordową popularnością na tej uczelni cieszy się filologia szwedzka, która przyciągnęła 27 chętnych na miejsce. Kolejną pozycję zajęła filologia duńska, którą zainteresowało się 15,5 osoby na miejsce.

Kierunki najbardziej perspektywiczne

Popularność to jedno, ale sprawdźmy teraz, które kierunki dają największe perspektywy kariery zawodowej i wysokich zarobków. Niezmiennie od lat rynek czeka na kolejnych informatyków – jak podaje „Newsweek”, zapotrzebowanie na tych fachowców jest aktualnie zaspokojone w 50 proc. Według szacunków ryzyko bezrobocia po tym kierunku wynosi… 0 proc. Co ciekawe, wysokość wynagrodzenia zależna jest m.in. od tego, jakiej uczelni dyplom zdobył dany absolwent. I tak osoba, która ukończyła UW, może dostać na starcie nawet 12,5 tys. zł brutto – np. jako architekt systemów informatycznych.

Duże możliwości daje również kierunek automatyka i robotyka. Cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich. Problem jednak w tym, że to kierunek naprawdę wymagający. Na pewno zachęcające do jego podjęcia może być to, że większość studentów pracę znajduje przed opuszczeniem uczelni, a np. absolwenci AGH otrzymują na starcie wynagrodzenie na poziomie nawet 6,8 tys. zł brutto.

Wśród kierunków, które dają duże perspektywy zarobków, jest również ekonomia, która np. na UW przyciągnęła najwięcej kandydatów, lecz w tym przypadku uczelnia zapewnia również wiele miejsc. Na jakie wynagrodzenie może liczyć wykształcony ekonomista? Np. pierwsza płaca absolwenta SGH to 7 tys. zł brutto, natomiast 6 tys. zł w przypadku osoby, która ukończyła Uniwersytet Warszawski. Oczywiście są to wyniki uśrednione.

Nieustannie dużym zainteresowaniem cieszy się prawo. Kierunek jest oblegany, ale jednocześnie wymagający. Absolwenci po najlepszych uczelniach mogą liczyć na 5 tys. zł brutto wynagrodzenia, a najlepiej w branży radzą sobie osoby, które zdobyły dyplom Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS

Studenci z dobrymi warunkami do nauki

Polski żak ma zapewnione bardzo dobre warunki studiowania. Do dyspozycji ma tanie kredyty studenckie, stypendia socjalne i naukowe, tanie zakwaterowanie w akademiku. Może też na szczególnych warunkach korzystać z wybranych usług, bo za takie właśnie należy uznać internet studencki w UPC, który umożliwia podpisanie umowy z operatorem na okres roku akademickiego. Umowa kończy się dokładnie 30.06.2019.

Co warto studiować?

Absolwent szkoły średniej, wybierając kierunek, powinien brać pod uwagę swoje zainteresowania i możliwości. Niektóre studia umożliwiają uzyskanie wysokich zarobków zaraz po zakończeniu nauki, ale są one wymagające, a trudność może sprawić nawet samo dostanie się na nie.


data ostatniej modyfikacji: 2018-09-13 11:40:42
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
WSB-przeglad-uczelni_1.jpg

Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Uniwersytet Gdański - 5
miniatura

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif
 
Polityka Prywatności