Jak się dostać na studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii kojarzą się z prestiżem, ale także z niewyobrażalnie wysokimi czesnymi. Na szczęście tylko jedno z tych zdań jest prawdziwe i nie, nie chodzi o prestiż. Jeśli marzyłeś lub myślałeś chociaż o studiach w Wielkiej Brytanii, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Finanse

Pytanie o koszta to jedno z pierwszych pytań przyszłych studentów. Ile kosztują studia w Anglii? Jeśli chodzi o studia w Anglii, a także w Walii i Irlandii Pólnocnej, Polakom przysługuje finansowanie na pokrycie studiów. Ponieważ godzin lekcyjnych na wyspach jest zdecydowanie mniej niż w Polsce, brytyjski grafik ułatwia samodzielne finansowanie studiów. Studiowanie w pełnym wymiarze godzin oraz praca na pełen etat jest powszechnym zjawiskiem w Wielkiej Brytanii. Dzięki wyższym zarobkom na wyspach Polscy studenci w na wyspach są w stanie utrzymać bez pomocy rodziców. Ponadto, studia w Szkocji są całkowicie bezpłatne dla Polaków.

Wymagania

Wielka Brytania to nie tylko Oxford i Cambridge. Na wyspach znajduje się wiele innych uczelni, które nie mają tak rygorystycznych procedów przyjęcia jak wyżej wymienione uniwersytety, a są równie cenione przez brytyjskich czy zagranicznych pracodawców. Jak spojrzysz na najlepsze uczelnie świata, to zauważysz, że większość z nich znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć najnowszy ranking uczelni.

Co ciekawe, częstokroć upragniony kierunek maturzysty jest poza jego zasięgiem możliwości w Polsce (ze względu na jeden brakujący przedmiot na rozszerzeniu), podczas gdy część brytyjskich uniwersytetów przyjmuje kandydata bez danego rozszerzenia.

Formalności

Aplikacja na studia w UK nieco różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Jeśli chodzi o studia licencjackie, za niezbędne formalności należy się zabrać z pewnym wyprzedzeniem. Przygotowania najlepiej rozpocząć na początku ostatniej klasy liceum, a konkretniej w październiku poprzedzającym zdanie matury. Ostateczny termin aplikacji to styczeń i do tej pory należy przygotować następujące dokumenty:

  • Wybór pięciu uczelni

  • Dane osobowe

  • Historia edukacji

  • Referencje

  • Personal Statement

Personal Statement jest najistotniejszą częścią aplikacji i to właśnie on zajmuje najwięcej czasu. Ten szczególny rodzaj listu motywacyjnego decyduje o tym, czy rada rekrutująca przyjmie Twoje oddanie, czy je odrzuci. W tym liście nie ma miejsca na skromność: Twoim zadaniem jest przedstawienie siebie z jak najlepszej strony, aczkolwiek bez zbędnych przechwałek. Kliknij tu, jeśli chcesz się dowiedzieć jak napisać perfekcyjny Personal Statement.

Co ciekawe, jeszcze przed maturą otrzymasz odpowiedzi od uczelni. Każda z nich poda Ci konkretny próg procentowy, który musisz osiągnąć, żeby zostać przyjęty do grona studentów. Dzięki temu wiesz na czym się skupić na maturze i wraz z jej wynikami wiesz, że masz już zagwarantowane miejsce. To pozwoli Ci na wyjazd w wakacje celem oswojenia się z językiem, kulturą i daje Ci to też możliwość znalezienia pracy.

Jeśli spełniłeś wymogi uczelni, przychodzi kolej na ostatnie formalności. Uniwersytet będzie wymagał od Ciebie przetłumaczonego świadectwa maturalnego oraz wyniku egzaminu IELTS (każda uczelnie ustala własny próg).

Jeśli jednak zdecydowałeś się na aplikowanie do UK po maturze - nic straconego. Istnieje jeszcze UCAS clearning, czyli dodatkowa runda aplikacji. Przypada ona pod koniec czerwca.

Studia w Wielkiej Brytanii to świetna szkoła języka angielskiego, możliwość nawiązania przyjaźni z ludźmi z najróżniejszych zakątków świata oraz świetna przygoda i lekcja samodzielności. Co najważniejsze, studia te nie są nieosiągalne dla Polaków i coraz większa liczba nas zasila rzesze brytyjskich uczelni.


data ostatniej modyfikacji: 2019-11-20 10:15:52
Komentarze
 
Polityka Prywatności