Przez cały pięcioletni okres z roku na rok odnotowywana jest zauważalna poprawa sytuacji absolwentów w obu aspektach – ich zarobki rosną, a poziom bezrobocia maleje. Po 5 latach od ukończenia studiów przeciętny absolwent zarabia tyle, ile wynosi średnia płaca w jego miejscu zamieszkania.
Po drugie, na przestrzeni 5 lat od ukończenia studiów absolwenci wszystkich obszarów kształcenia doświadczyli poprawy swojej sytuacji na rynku pracy, ale absolwenci niektórych obszarów doświadczyli większej poprawy niż inni.
Największym przyrostem zarobków (o 45% średniej lokalnej) cieszyli się absolwenci nauk technicznych (zresztą od początku należący do najwyżej zarabiających), zaś najmniejszy odnotowali absolwenci obszaru sztuki (17% średniej lokalnej).
W przypadku bezrobocia największą poprawę odnotowali absolwenci nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, zaś najmniejszą – absolwenci nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej oraz obszaru sztuki. Warto przy tym dodać, że absolwenci nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej od początku odnotowywali najniższy poziom bezrobocia ze wszystkich grup. Dlatego jego spadek nie mógł być duży. W przypadku absolwentów studiów z obszaru sztuki poziom wskaźników bezrobocia, nie dość, że należał przez okres objęty analizą do najwyższych, to zmniejszył się jedynie w niewielkim stopniu.
Po trzecie, w przypadku absolwentów większości obszarów obserwujemy bardzo podobny schemat dynamiki zmian, co możemy rozpoznać po podobieństwie kształtu wykresów dla poszczególnych obszarów. W większości przypadków obserwujemy szybki spadek bezrobocia w początkowym okresie i znacznie wolniejszy w późniejszym oraz systematyczny choć lekko spowalniający wzrost zarobków. Wyjątek od tej reguły stanowią dwie grupy absolwentów: osoby kończące studia z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej oraz absolwenci obszaru sztuki.
Absolwenci nauk medycznych
Liczną grupę absolwentów nauk medycznych stanowią młodzi lekarze. Osoby te masowo rejestrują się jako bezrobotni w krótkim okresie dzielącym staż od uzyskania stałego prawa wykonywania zawodu. Status bezrobotnego zapewnia młodym lekarzom ubezpieczenie zdrowotne w tym okresie przejściowym. Okres ten przypada w drugim roku po dyplomie. Warto zauważyć, że wzrost zarobków wśród absolwentów nauk medycznych należy do najszybszych – większe tempo wzrostu zarobków mają jedynie absolwenci nauk technicznych.
Absolwenci obszaru sztuki
Wśród absolwentów studiów z obszaru sztuki powolnemu wzrostowi wynagrodzeń towarzyszą niesystematyczne zmiany poziomu bezrobocia. Zmiany te odbiegają od schematu obserwowanego w przypadku innych absolwentów – po początkowym zmniejszeniu poziomu bezrobocia następuje faza bez wyraźnego trendu. Może to być konsekwencją odmiennych sposobów realizowania się na rynku pracy rozpowszechnionych w tej grupie.
Absolwenci studiów z obszaru sztuki częściej niż pozostali podejmują prace dorywcze (nieetatowe) kosztem pracy etatowej. Odsetek osób zatrudnionych na umowy inne niż etatowe utrzymuje się w tej grupie na stałym poziomie (około 17%), wyższym niż w pozostałych grupach absolwentów (po pięciu latach spada do poziomu 9%), zaś udział osób zatrudnionych na etat po pięciu latach okazuje się wśród absolwentów studiów z obszaru sztuki wyraźnie niższy (54%) niż wśród absolwentów pozostałych obszarów kształcenia (75%). Podejmowanie tego typu niestabilnych form zatrudnienia wiąże się z większą skłonnością do okresowych rejestracji jako bezrobotni.
więcej:
https://ela.nauka.gov.pl/pl/labor-market/ela_o_absolwentach_po_5_latach