Studia to czas, w którym wiele osób po raz pierwszy w życiu wchodzi w samodzielność – w pełnym tego słowa znaczeniu. Przeprowadzka do nowego miasta, wynajmowanie pokoju lub mieszkania, rozbudowane życie towarzyskie, a także, w wielu przypadkach, same studia – wszystko to wiąże się z mniejszymi lub większymi wydatkami. Nie oszukujmy się, nie wszyscy możemy liczyć na wystarczającą pomoc finansową ze strony rodziców. Jak poradzić sobie z taką sytuacją i gdzie szukać pracy podczas studiów? Sprawdźmy!
Powiedzmy sobie wprost: trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony wynika to z dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, a z drugiej – od naszych kwalifikacji i… ambicji. Studenci dzienni najczęściej decydują się na pracę w weekendy. Jeszcze kilka lat temu perspektywy zatrudnienia weekendowego w sklepach były dość szerokie, jednak po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, sytuacja nieco się zmieniła. Popularnym kierunkiem dla studentów debiutujących na rynku pracy nadal jest gastronomia. I chociaż branża gastronomiczna cieszy się różnymi opiniami, często – zwłaszcza przy dodatkowym zastrzyku gotówki z napiwków – w gastro można zarobić całkiem fajne pieniądze, które zaspokoją przynajmniej część studenckich potrzeb.
Oczywiście, nie każdy jest stworzony do pracy w restauracji, kawiarni czy pubie. Część osób stara się od razu wejść w „swoją” branżę. I tutaj, paradoksalnie, pewne możliwości dała pandemia Covid-19. Otwarcie się wielu pracodawców na pracę zdalną sprawiło, że studentom łatwiej może być znaleźć zatrudnienie w niestandardowym wymiarze godzinowym po zajęciach i wykładach.
Wchodząc na rynek pracy, w dodatku nie mogąc pracować na pełen etat, trudno może być konkurować z doświadczonymi osobami na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę. Ratunkiem mogą być natomiast media społecznościowe, na czele z Facebookiem. Warto poszukać specjalnych grup dla studentów, na których umieszczane są ogłoszenia o pracę dla osób studiujących. Na Facebooku z łatwością można znaleźć ogłoszenia z interesującej nas branży i z miasta, w którym studiujemy. Zaletą szukania ogłoszeń na takich sprecyzowanych grupach jest to, że pracodawcy często biorą pod uwagę ograniczoną elastyczność czasową studiujących pracowników.
Jeśli nie możemy sobie poradzić ze znalezieniem pracy samemu, zawsze możemy skorzystać z pomocy biura karier. Wielu osobom biuro karier kojarzy się prawdopodobnie przede wszystkim z darmowymi stażami i praktykami studenckimi, ale w wielu przypadkach można tam znaleźć również atrakcyjne oferty pracy dla studentów. Dobrym przykładem może tu być biuro karier w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, które oferuje ciekawe oferty zatrudnienia dla osób studiujących między innymi kosmetologię, kryminologię czy prawo. Warto też zauważyć, że współcześnie biura karier mają atrakcyjne oferty również dla studentów z niepełnosprawnościami, którzy często muszą mierzyć się z dodatkowymi przeciwnościami.