UJ w Rankingu Perspektywy

UJ w Rankingu Perspektywy

Uniwersytet Jagielloński uplasował się na drugim miejscu w Rankingu Perspektywy.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

- Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści. Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości. Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju “fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach - mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji "Perspektywy", twórca polskich rankingów edukacyjnych.

Tegoroczne zestawienie przygotowano po raz 23. W porównaniu z ubiegłym rokiem na podium uplasowały się te same uczelnie, lecz w innej konfiguracji. Na pierwsze miejsce, po trzech latach, powrócił Uniwersytet Warszawski, który minimalnie wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. Trzecia jest niezmiennie Politechnika Warszawska. Na dalszych miejscach uplasowały się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Wrocławski.


data ostatniej modyfikacji: 2022-06-23 14:17:39
Komentarze
 
Polityka Prywatności