Politechnika Morska w Szczecinie jako pionier kształcenia inżynierów sektora offshore

Politechnika Morska to pierwsza uczelnia w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty edukacyjnej kierunek studiów I stopnia, który kształci specjalistów w zakresie morskich elektrowni wiatrowych.

Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi, a zajęciami teoretycznymi. Studenci zdobywają wiedzę zarówno z zakresu przedmiotów ścisłych, jak i technicznych oraz przyrodniczych. Wykazują się również umiejętnościami rozpoznawania i rozwiązywania problemów mechaniczno-energetycznych, diagnostycznych i eksploatacyjnych.

Studenci mają do wyboru dwie specjalności: eksploatację siłowni wiatrowych lub diagnostykę systemów przemysłowych.

Offshorowy kierunek Politechniki umożliwia także zdobycie uprawnień GWO (Global Wind Organization) oraz najwyższych uprawnieniach elektrycznych – powyżej 1kV.

Oznacza to, że w przyszłości mury Uczelni opuszczą setki certyfikowanych specjalistów o szerokich uprawnieniach, zdolnych do pracy zarówno w przedsiębiorstwach bezpośrednio związanych z oceną jakości czy identyfikacją stanu technicznego urządzeń, jak też w szeroko pojętych obszarach związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Kształcenie ekspertów na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe jest odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie w branży OZE. O przyszłych absolwentów będą zabiegać wszystkie zakłady pracy związane z offshorem – firmy szkoleniowe, produkcyjne, instalacyjne oraz serwisowe.

W celu jeszcze bardziej efektywnego kształcenia Politechnika Morska zainstalowała na terenie Wydziału Mechanicznego szkoleniową turbinę wiatrową. Umieszczona na 20 metrowym maszcie gondola, wyposażona jest we wszystkie systemy standardowej elektrowni wiatrowej.


data ostatniej modyfikacji: 2023-02-09 12:52:30
Komentarze
 
Polityka Prywatności