Gdzie szukać mieszkania na wynajem? Poradnik dla studentów

Wyjeżdżając na studia do innego miasta, student staje przed wyzwaniem znalezienia mieszkania, w którym spędzi przynajmniej najbliższy rok akademicki. To szczególnie trudne dla studentów pierwszego roku, którzy nie wiedzą jeszcze, jak będzie wyglądał ich plan dnia, w jakich lokalizacjach będą mieli zajęcia i na jakich trasach będą się najczęściej poruszać. Na co zwrócić największą uwagę i gdzie szukać mieszkania bądź pokoju na wynajem?

Na co nas stać?

Wybór mieszkania lub pokoju na wynajem jest w znacznym stopniu ograniczony budżetem, jakim dysponujemy. Dlatego już na początku warto określić, ile jesteśmy w stanie płacić miesięcznie, by pozostały nam jeszcze pieniądze na bieżące utrzymanie.

Tańsze mieszkania lub pokoje znajdują się nieraz w lokalizacjach peryferyjnych, co wiąże się z dłuższymi, a czasem tez bardziej kosztownymi dojazdami. Bywają też starsze i w niższym standardzie, a ich wyposażenie może być zniszczone czy mniej funkcjonalne. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw – czy np. jesteśmy w stanie płacić więcej za mieszkanie blisko uczelni, czy jesteśmy gotowi dzielić mieszkanie z obcymi osobami, by oszczędzić, czy nie przeszkadza nam stare umeblowanie itp.

Lokalizacja najważniejszych punktów w mieście

Proces szukania mieszkania na wynajem warto zacząć od poznania geografii miasta, do którego się przeprowadzamy. W pierwszej kolejności można skorzystać z mapy w internecie, dzięki której łatwo zlokalizujemy obiekty, z których będziemy korzystać, poznamy odległości i czas, jaki zajmie nam droga autem, komunikacją miejską lub na piechotę.

Dobrym pomysłem będzie również wycieczka i sprawdzenie jak w praktyce będzie wyglądało poruszanie się po mieście. Sprawdźmy w ten sposób, jak najlepiej dojechać do miasta i przemieszczać się po nim używając środka transportu, z którego później będziemy najczęściej korzystać.

W kolejnym kroku zlokalizujmy budynki uczelni i wydziału, na którym będziemy studiować. Wydziały mogą być położone w znacznej odległości od głównego kampusu. Co więcej, budynki jednego wydziału nie zawsze ze sobą sąsiadują. W tym przypadku dużą pomocą mogą okazać się wskazówki osoby, które już studiuje na danej uczelni i może podpowiedzieć, jak prawdopodobnie będzie wyglądał plan zajęć. Uczelnie na swoich stronach zamieszczają plany kampusu wraz z lokalizacją poszczególnych budynków, co może być bardzo pomocne.

Zlokalizowanie obiektów, które najczęściej będziemy odwiedzać, pozwoli nam określić okolicę, w której warto szukać mieszkania czy pokoju na wynajem. Określając interesującą nas dzielnicę czy osiedle dobierzmy ją do naszych potrzeb i preferencji.

Jak wybrać najlepszą lokalizację?

Sprawdźmy, jakie możliwości daje nam komunikacja miejska i upewnijmy się, że dojazd na uczelnie, do centrum, czy na dworzec nie będzie nam zajmować zbyt dużo czasu. Sprawdźmy, czy w okolicy mamy sklepy, w których najbardziej lubimy robić zakupy, restauracje czy bary. Upewnijmy się, jakie atrakcje są dostępne, czy będziemy mogli iść na spacer do parku, zrelaksować się w lokalu z przystępnymi cenami lub skorzystać z siłowni bez konieczności jeżdżenia po mieście.

Mieszkania w dzielnicach najbliżej centrum zazwyczaj są najdroższe i taka lokalizacja dla studenta wcale nie musi być najlepsza. Korzystniejszym rozwiązaniem może być mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni lub z najwygodniejszym dojazdem do niej. Centra miast oferują wiele atrakcji i ciekawych lokali, gdzie można się zrelaksować i pobawić po tygodniu nauki, ale to jednak na uczelni będziemy spędzać najwięcej czasu.

Gdzie szukać ogłoszeń?

Gdy wiemy już, jaka lokalizacja interesuje nas najbardziej, możemy szukać mieszkania na wynajem. Najwięcej ofert znajdziemy na portalach z ogłoszeniami nieruchomości. Ogłoszenia możemy filtrować według wielu kryteriów, co ułatwia wyszukiwanie. Możemy ograniczyć obszar do wybranych przez nas wcześniej dzielnic lub osiedli oraz ustawić interesujący nas zakres cen. Podobne ogłoszenia znajdziemy też na lokalnych serwisach informacyjnych.

Na portalach społecznościowych warto poszukać grup, na których właściciele wystawiają swoje mieszkania. Niektóre grupy są przeznaczone specjalnie dla ofert skierowanych do studentów.

Ogłoszenia można też znaleźć na uczelni. Może to być tradycyjna tablica ogłoszeń lub specjalna strona internetowa z informacjami dla studentów, na której znajdziemy również oferty mieszkań na wynajem.

Sprawdzone oferty mieszkań na wynajem dostaniemy z polecenia innych osób, więc warto pytać znajomych i kolegów ze starszych roczników. Być może ktoś zmienia mieszkanie i będzie zwalniać lokal lub szuka lokatora do wynajmowanego wcześniej mieszkania w dobrej lokalizacji i niskiej cenie.

Podczas poszukiwania mieszkania bądź pokoju na wynajem należy być ostrożnym. Przed podjęciem decyzji trzeba obejrzeć mieszkanie i porozmawiać o warunkach z właścicielem. Przed podpisaniem umowy i wpłatą kaucji należy dokładnie zapoznać się z umową i upewnić się, czy wynajmujący jest faktycznie właścicielem mieszkania. Nigdy nie należy wpłacać pieniędzy bez umowy i szczególnie dobrze trzeba sprawdzić oferty z wyjątkowo korzystną ceną.  


data ostatniej modyfikacji: 2023-09-05 12:33:52
Komentarze
 
Polityka Prywatności