Znajdź nas na    

UMCS i PEJ na rzecz kształcenia kadr dla polskiego sektora jądrowego

Rozwijanie niezbędnych technologii i kształcenie kadr dla polskiej energetyki jądrowej to główne obszary współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) podjętej przez te podmioty w listopadzie br. Umowa z UMCS to jedno z wielu działań PEJ realizowanych z myślą o tzw. local content, czyli krajowym sektorze jądrowym.

Budując pierwszą elektrownię jądrową w Polsce rozwijamy jednocześnie zupełnie nowy sektor gospodarki – będzie on źródłem pracy dla wielu osób, w tym dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej i dla specjalistów branż pokrewnych. Współpracujemy z wiodącymi uczelniami w kraju, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie kadr do pracy w przemyśle jądrowym. Dziś do tego grona dołączyła kolejna polska uczelnia lubelski UMCS – powiedział prezes PEJ Leszek Juchniewicz.

Bardzo się cieszę, że do grona kolejnych partnerów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dołącza tak znana, potrzebna i ważna spółka, jaką są Polskie Elektrownie Jądrowe. Istotnym aspektem w postrzeganiu uczelni przez środowisko zewnętrzne są jej relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. UMCS od wielu lat stawia na rozwój i innowacyjność. Tym bardziej cieszy fakt przyszłej współpracy, z której dla obu stron będą płynęły same korzyści. Kooperacja z PEJ to nie tylko nowe możliwości rozwoju dla naszej uczelni – studentów, doktorantów i pracowników, ale również interesujące perspektywy działania dla nowoczesnego, stawiającego na badania naukowe i innowacje Lublina – powiedział Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.

Porozumienie otwiera możliwość przygotowania przez lubelską uczelnię szerokiej oferty na kierunkach o szczególnym znaczeniu dla realizacji krajowego Programu polskiej energetyki jądrowej.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w roku 2010 uruchomił kształcenie w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Zebrane doświadczenie, wykształcona kadra, prowadzone badania właściwości materiałów z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych oraz monitoring promieniowania jonizującego w środowisku umożliwiły w 2023 roku otwarcie nowego kierunku studiów pn. „Bezpieczeństwo radiacyjne” z zamiarem kształcenia kadr dla przyszłej energetyki jądrowej. Od 65 lat w Instytucie Fizyki UMCS prowadzone są badania z zakresu fizyki jądrowej, a na Wydziale Chemii od 50 lat prowadzimy działalność naukową w zakresie radiochemii. Te doświadczenia zamierzamy wykorzystać w trakcie współpracy z PEJ w celu wsparcie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – powiedział prof. dr hab. Mieczysław Budzyński z Katedry Fizyki Materiałowej UMCS.

Porozumienie zakłada też współudział PEJ i UMCS w badaniach naukowych oraz zaangażowanie ekspertów spółki w zajęcia edukacyjne uniwersytetu. W umowie przewidziano m.in. organizację warsztatów, szkoleń i płatnych staży dla najlepszych absolwentów lubelskiej uczelni – ponadto studenci i pracownicy UMCS będą zapoznawać się ze specyfiką sektora jądrowego w ramach wizyt studyjnych w instytucjach związanych z branżą jądrową.

Współpraca z UMCS to kolejne tego typu działanie PEJ realizowane z myślą o tzw. local content. Podobne umowy spółka zawarła wcześniej z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim (tworzącymi tzw. Związek Uczelni Fahrenheita), a także z Politechniką Warszawską, Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Warszawskim oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.


***********

Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych i cywilnego przemysłu jądrowego w RP. Więcej informacji: www.pej.pl.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce, której atutem jest wszechstronna oferta edukacyjna, wieloletnie doświadczenie naukowo-badawcze, wykwalifikowana kadra oraz nowoczesna infrastruktura. Uczelnia stale rozwija swój potencjał naukowo-badawczy, dysponuje nowoczesnymi laboratoriami i pracowniami, a także inwestuje w infrastrukturę oraz modernizację już istniejących obiektów.

UMCS jest także członkiem prestiżowego Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA, gdzie wspólnie z 8 uczelniami z kontynentu realizuje działania z zakresu zaawansowanych technologii w szkolnictwie wyższym. Więcej informacji: www.umcs.pl


opublikowano: 2024-11-26
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności