Jeżeli jesteś na etapie rozważań, czy studia zagraniczne są dla Ciebie – sprawdź nasz krótki przegląd dotyczący najpopularniejszych kierunków studiów w Europie. Ta lista to tylko przykład, bo może się okazać, że zainteresuje Cię inna dziedzina, ale… dobrze jest mieć rozeznanie!
Studia w Anglii są marzeniem wielu osób, głównie dlatego, że kojarzą się z dużą nobilitacją. Niezmiennie od lat królują kierunki z tzw. Russell Group, czyli tych otwieranych na prestiżowych, najbardziej znanych uczelniach na świecie.
Jest to głównie medycyna, prawo, ekonomia, nauki polityczne i psychologia. Coraz większym uznaniem cieszą się też interdyscyplinarne, innowacyjne kierunki, takie jak media & AI czy business & data science. Łączą one klasyczne, brytyjskie, akademickie podejście z uwzględnieniem tego, czego rynek będzie potrzebował na przestrzeni najbliższych lat.
Studia we Włoszech kojarzą się głównie ze sztuką – nic dziwnego, bo to właśnie ten obszar jest najbardziej oblegany przez studentów z całego świata. Mediolan, Rzym i Bolonia to kierunki dla osób zainteresowanych designem, modą, projektowaniem graficznym. Do tego wzornictwo przemysłowe i klasyczna sztuka – rzeźba, malarstwo.
Włochy oferują więcej, bo zauważono, że coraz więcej osób z różnych części globów wybiera ten kraj na studiowanie weterynarii czy innych kierunków medycznych oraz politologii.
Ogromnym plusem studiowania we Włoszech jest fakt, że koszty nauki są przystępne. Istnieją też dofinansowania – to duża szansa dla tych, których budżet nie udźwignie, na przykład, studiowania na Harvardzie.
Z kolei studia w Holandii na ten moment oferują często ułatwienie w postaci kierunków prowadzonych w całości po angielsku. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają zasobów, przestrzeni czy czasu na naukę innych języków, a angielski znają w dobrym stopniu.
Ten kraj wybierają osoby zainteresowane głównie nowoczesnymi i interdyscyplinarnymi kierunkami takimi jak business & management, nauki środowiskowe, inżynieria, urbanistyka. Projektowanie przestrzenne czy psychologia prowadzone są tam w nurcie nowoczesnym, odmiennym od klasycznego podejścia spotykanego w innych krajach Europy, np. w Polsce.
Holandia oznacza możliwość legalnej pracy podczas studiów, wysoki standard życia studenckiego, możliwość budowania szerokiej bazy kontaktów, które mogą zaprocentować w późniejszej karierze.
Wśród innych popularnych kierunków w Europie można także wymienić studia techniczne i z obszaru IT w Danii, fizykę, biochemię czy biotechnologię w Niemczech, a także farmację, analizę danych z uwzględnieniem AI w Irlandii. Do Hiszpanii studenci wybierają się zaś by kończyć medycynę, turystykę czy filologię hiszpańską.
Niezależnie od tego, na jakie studia się zdecydujesz, te zagraniczne są dobrym pomysłem, jeżeli zależy Ci na zdobyciu bezcennego doświadczenia. Może to być Twoją trampoliną do sukcesu w życiu zawodowym!