Znajdź nas na    
Artykuł sponsorowany

Jak się dostać na studia w USA?

studia.studentnews.pl2

Marzą Ci się studia w USA? Nic dziwnego – to kraj, który przyciąga jak magnes, a nauka na amerykańskich uniwersytetach kojarzy się z dużym prestiżem i możliwościami zawodowymi. Sprawdź, jak dostać się tam na studia i co trzeba wiedzieć!

Jak wygląda rekrutacja na uczelnie w USA?

Studia w USA różnią się pod wieloma względami od tych znanych w Europie. USA, w przeciwieństwie do, na przykład, UK, ma bardziej zróżnicowany system nauczania i akredytacji. Nie ma tak silnej hierarchizacji i nacisku na tradycję - liczy się też elastyczność i indywidualizm studentów.

Każdy kandydat musi złożyć odpowiedni zestaw dokumentów, tj. transkrypcję dyplomu licealnego, wyniki egzaminów (często obowiązują na wielu uczelniach), dobrze też jest mieć listy polecające (rekomendacje), a czasem należy dołączyć personal statement, czyli coś na kształt listu motywacyjnego. W niektórych sytuacjach wymagane będzie przesłanie CV, czasem również portfolio.

To, jakie są wymagania na studia w USA, zależy od indywidualnych kryteriów uczelnianych. Progi punktowe i wymagania względem dokumentów potrafią się mocno różnić!

Ile to wszystko kosztuje?

Pokutuje mit, jakoby studia w USA miały być ekstremalnie drogie – co prawda jeżeli decydujesz się na uniwersytet z tzw. Ivy League, czyli światowej topki, koszta faktycznie nie są małe. Harvard to koszt około 80 tysięcy dolarów rocznie.

To, ile kosztują studia w USA, jest jednak kwestią bardziej zniuansowaną. W Stanach Zjednoczonych często masz możliwość otrzymania grantów, stypendiów i szereg innych form wsparcia, które obniżą Twoje całkowite koszty nauki. Najłatwiejsze do zdobycia są stypendia na kierunkach sportowych i artystycznych – należy mieć jednak odpowiednie osiągnięcia, aby móc je przedstawić.

Koszty różnią się też w zależności od kierunku – te inżynierskie będą z reguły nieco droższe od humanistycznych. Tak czy inaczej, warto aplikować, nawet jeżeli nie wiesz, czy poradzisz sobie finansowo. Uczelnie często potrafią naprawdę hojnie wesprzeć żaków, jeżeli są ku temu odpowiednie powody, na przykład dobre wyniki w nauce i niski dochód rodzinny.

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim zaaplikujesz?

Nastaw się na to, że jesteś studentem mile widzianym – amerykańskie uczelnie bardzo chętnie przyjmują międzynarodowych kandydatów, nie jest więc tak, że nie masz szans.

Warto też wiedzieć, że samo dobre świadectwo ukończenia szkoły nie wystarczy. Musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów, kolekcjonuj więc osiągnięcia, olimpiady, konkursy, angażuj się społecznie. Miej w zanadrzu coś, co będzie o Tobie świadczyć jako o ambitnej młodej osobie, która przekuje swoje pasje i talenty w coś wartościowego.

Zwróć też uwagę na terminy. Wiele uczelni wymaga złożenia dokumentów jesienią, czyli jeszcze na etapie Twojej nauki w liceum. Warto też wcześniej zapoznać się z tym, jak wygląda nauka w danym mieście, na danym uniwersytecie. Dobrze wiedzieć, co Cię czeka, w jakim środowisku przyjdzie Ci żyć i jaki styl akademicki prowadzi się w USA.

Czy warto? Jak najbardziej! Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił – powodzenia! 


opublikowano: 2025-07-07
« powrót
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności