Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Uwzględnienie różnic między konkretnymi dziedzinami naukowymi czy nowa lista czasopism dla nauk humanistycznych i społecznych to niektóre ze zmian, jakie wprowadza nowe rozporządzenie dotyczące oceny parametrycznej jednostek naukowych.
Kontakty między naukowcami i przedsiębiorcami będą łatwiejsze dzięki portalowi społecznościowemu Inventorum. Serwis działa analogicznie do Facebooka, a stworzyli go eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB (OPI PIB), instytucji posiadającej największą bazę danych o polskiej nauce.
Za długie zdania? Zbyt trudna składnia? Wyrazy, które zrozumieją tylko specjaliści? Czasami wystarczą niewielkie zmiany, żeby jakiś tekst stał się dla odbiorcy łatwiejszy w odbiorze. Opracowana przez polskich badaczy aplikacja Jasnopis sprawdza czy dany tekst jest trudny. Podpowiada też piszącemu, co można w wypowiedzi uprościć.
Jak pogodzić studia z wychowywaniem i opieką nad dziećmi? Jak odnaleźć równowagę pomiędzy rolą rodzica a obowiązkami studenckimi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w „Przewodniku dla studiujących i pracujących naukowo rodziców”, opublikowanym przez Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU.
Politechnika Warszawska uzyskała tytuł najbardziej prodoktoranckiej uczelni w kraju, wygrywając w konkursie Prodok 2015. Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN uznano z kolei za najbardziej prodoktorancki instytut PAN, przyznając mu pierwsze miejsce w konkursie ProPAN 2015.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika jako pierwsza uczelnia w Polsce otrzymała logo HR Excellence in Research, którym wyróżnia się ośrodki naukowe za tworzenie przyjaznego środowiska pracy naukowej.
Językoznawca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr Sebastian Żurowski wraz z dr. Arturem Czesakiem z UJ i dr. Łukaszem Szałkiewiczem z UW stworzyli Dobrysłownik.pl - pierwszy internetowy i zarazem interaktywny słownik języka polskiego.
Senator PiS, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Aleksander Bobko będzie wiceministrem nauki. Informację portalu 300polityka.pl potwierdził na Twitterze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
12 rektorów, menadżerów i zespołów z 11 polskich szkół wyższych otrzymało w poniedziałek nagrody w Konkursie Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN 2015. Sześcioro laureatów otrzymało nagrody w najważniejszej kategorii: "Zarządzanie Uczelnią".
Toruńscy badacze zdobyli 4 złote i 2 srebrne medale podczas 64. Międzynarodowej wystawy The World Exhibition of Innventions, Research and New Technologies INNOVA 2015 w Brukseli. Cztery wynalazki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znalazły się wśród ponad 300 technologii z całego świata, zgłoszonych do głównego konkursu Eureka Competition.
W tym samym licencjacie jeden program zobaczył plagiat, a inny zaledwie 12 proc. zapożyczeń. Jeden antyplagiat dał się oszukać dodatkowymi spacjami, inny te same spacje wykrył i rozpoznał kradzież tekstu.
Uważasz się za dobrego mediatora? Lubisz rywalizować? Chciałbyś się sprawdzić? Zbierz drużynę i weź udział w eliminacjach Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego. Masz czas jeszcze do 2 grudnia – wtedy zakończy się rekrutacja. Trzy dni później, 5 grudnia, odbędzie się pierwszy etap eliminacji.
Prezes Rady Ministrów przedstawiła Sejmowi plan działań dla swojego rządu. W wystąpieniu zwróciła także uwagę na znaczenie polskiej nauki i szkolnictwa wyższego w rozwoju kraju.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wygrali XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Potrzebne jest wyłonienie w Polsce ośrodków wiodących i obszarów nauk stosowanych, dzięki którym Polska będzie liczyć się na świecie – powiedział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.
Osoby, ubiegające się o certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego, będą miały do nich łatwiejszy dostęp. W czwartek w życie wchodzi nowelizacja ustawy o języku polskim, dzięki której egzaminy będą mogły przeprowadzać np. szkoły polskie za granicą.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie umożliwi swoim studentom i absolwentom udział w stażach w najważniejszej organizacji rynku lotniczego na świecie. Uczelnia zakwalifikowała się do programu organizowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz International Civil Aviation Organization.
Uczelnie zyskały większą autonomię, a - m.in. dzięki powołaniu NCN i NCBR - rozwinął się system grantowy - to niektóre z ważnych zmian, które wymienia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowując działania w latach 2007-2015.
Kobiety stanowią w Polsce tylko 23% doktorów habilitowanych i 10% profesorów w obszarze nauk technicznych i ścisłych. Czas to zmienić! Przez inspirację, budzenie świadomości, wzajemne wspieranie się kobiet! Dziewczyny do nauki!
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jako pierwsza uczelnia niepubliczna w Polsce uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk społecznych w zakresie nauk o mediach! To wielki sukces i powód do dumy – mówi prof. Tadeusz Pomianek, Rektor WSIiZ – i znakomity początek obchodów roku jubileuszowego – dodaje.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności