Znajdź nas na    

W Sejmie kolejny etap walki o przywrócenie ULGI 49% dla studentów

Przedstawiciele komitetu „Przywracamy ulgi dla studentów” złożą dzisiaj o godzinie 13 w Sekretariacie Marszałka Sejmu RP ponad sto tysięcy podpisów popierających obywatelski projekt ustawy.

Projekt  zakłada powrót do 49 proc. ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją publiczną. Zgodnie z prawem Marszałek Sejmu w ciągu 14 dni podejmuje decyzje czy zawiadomienie spełnia wymogi formalne.

Projekt zakłada przywrócenie 49 proc. ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją autobusową i koleją, w tym także na pociągi ekspresowe. Zniżki obejmą posiadaczy biletów miesięcznych, ale co jest nowością także bilety jednorazowe w komunikacji PKP i PKS. W związku z procedurą legislacyjną ulgi powinny przysługiwać nie później niż od 1 września 2009 roku. Nowelizacja powyższej ustawy przywróci stan sprzed 2001 roku. Wówczas koalicyjny rząd SLD-PSL obniżył 50 proc. ulgę do 37 proc. i ograniczył krąg osób uprawnionych do korzystania z niej.

Dla wielu uczniów i studentów, szczególnie z małych miasteczek i wsi, pierwszą blokadą edukacyjną jest brak środków na dojazd do szkoły czy na uczelnię. Przywrócenie ulgi to w rzeczywistości inwestycja w edukację, która w przyszłości zwróci się z nawiązką. Jest to także przywrócenie odebranych przywilejów, które istniały już wcześniej. Zdajemy sobie sprawę, ze jest kryzys gospodarczy, ale w takiej sytuacji tym bardziej powinniśmy zadbać o edukację młodego pokolenia. Nie traktujmy ulg jako formy zasiłku, ale jako inwestycję w przyszłość. Inwestycję, która zaprocentuje w postaci dobrze wykształconych obywateli. Termin złożenia podpisów nie jest przypadkowy. Składamy je w dniu wejścia podwyżek na przejazdy kolejowe – podkreśla Marcin Mastalerek pełnomocnik komitetu.

W rozpoczętą 1 października 2008 roku akcję zbierania podpisów włączyły się stowarzyszenia i organizacje młodzieżowe z całego kraju oraz parlamenty uczelniane. Dziękuję wszystkim organizacjom i osobom, którzy nam pomagali w zbieraniu podpisów. Wychodząc naprzeciw licznym sugestiom chcemy wykorzystać energię setek osób i na bazie tej akcji stworzyć stowarzyszenie, które będzie dbało o sprawy uczniów i studentów - deklaruje Marcin Mastalerek pełnomocnik komitetu.

W 2001 roku, w momencie obniżenia poziomu ulgi, budżet państwa przeznaczał na ten cel około 250 mln złotych. Uwzględniając wzrost cen biletów dopłaty z budżetu do ulg wyniosą około 350 mln złotych. Kwota ta stanowi około 0,1 proc. wydatków budżetu państwa na rok 2009.


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności