Studenci wszystkich kierunków, którzy ukończyli co najmniej jeden rok nauki i posiadają obywatelstwo polskie do 11 maja mogą się zgłaszać do polsko-izraelskiej wymiany.
Zgłoszenia do kolejnej edycji programu PIYE przyjmuje Muzeum Historii Żydów Polskich.
Program obejmuje tygodniowe warsztaty w Polsce i trzymiesięczne studia na Uniwersytecie Telawiwskim.
Na początku września do Polski przyjeżdża grupa dziesięciu studentów izraelskich, którzy wspólnie z polskimi uczestnikami programu zwiedzają miejsca związane z historią, kulturą i życiem żydowskim w Polsce. Program siedmiodniowej wizyty współtworzą polscy studenci, którzy przygotowują dla izraelskich kolegów prezentacje, referaty i warsztaty. Studenci zwiedzą m.in. Warszawę, Kraków oraz Auschwitz-Birkenau.
Z kolei od października br. do stycznia 2010 roku Polacy będą się uczyli na Uniwersytecie Telawiwskim w The Lowy School for Overseas Students - szkole dla studentów anglojęzycznych. Muzeum Historii Żydów Polskich ufunduje im przelot w obie strony, naukę, pokryje również koszty części turystycznej wizyty w Izraelu.
Polscy studenci sami wybierają z oferty szkoły przedmioty pozwalające zdobyć wiedzę na temat historii i współczesności Izraela. Uczestniczą również w codziennym intensywnym kursie języka hebrajskiego. Mieszkają u izraelskich rodzin, co daje okazję poznania codziennego życia mieszkańców Izraela. W programie pobytu znalazły się również podróże po kraju, możliwość poznania jego zabytków, przyrody i kultury.
Zgłoszenia osób, które do 11 maja prześlą odpowiednie zgłoszenia pocztą elektroniczną i tradycyjną, będą ocenione przez komisję rekrutacyjną. Komisja będzie oceniała również poziom języka angielskiego kandydatów, zainteresowanie dialogiem międzykulturowym, motywację i potencjalne zaangażowanie w działalność Muzeum. Do końca maja zostaną wyłonione osoby, które wezmą udział w drugim etapie rekrutacji, czyli rozmowach kwalifikacyjnych.
Zgłoszenia należy przesyłać na adres: kdabrowska@jewishmuseum.org.pl oraz na adres pocztowy: Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Warecka 4/6, 00-040 Warszawa, z dopiskiem "PIYE - WYMIANA STUDENCKA 2009/2010".
Program jest realizowany od 2006 roku. Ma ułatwiać poznanie wielowątkowej, wspólnej polsko-żydowskiej historii oraz współczesnej kultury obu krajów i eliminować uprzedzenia.