Znajdź nas na    

Rozpoczął się 6. Festiwal Nauki Uniwersytetu Śląskiego

Prawie sto wydarzeń - wykładów, konferencji, debat, konkursów - odbędzie się w ramach rozpoczętego w poniedziałek 6. Festiwalu Nauki. W ubiegłym roku w imprezie organizowanej przez studentów Uniwersytetu Śląskiego wzięło udział ok. 25 tys. osób. Z powodu niedawnej żałoby narodowej impreza rozpoczęła się dwa tygodnie później niż planowano.

Entuzjastką festiwalu była wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, która objęła go swoim honorowym patronatem, a która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Festiwal - poza Katowicami - obejmie miasta woj. śląskiego, gdzie uczelnia posiada swoje wydziały: Chorzów, Rybnik, Sosnowiec i Cieszyn. Jak podkreślają jego organizatorzy, to pierwszy w Polsce festiwal naukowy przygotowywany w całości przez studentów.

"Uniwersytet Śląski to wielka uczelnia, której studenci są rozsiani po całym regionie. Festiwal daje studentom i kołom naukowym szansę pokazania tego, co robią na swoich wydziałach" - powiedział podczas inauguracji festiwalu przewodniczący samorządu studenckiego uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

Festiwal otworzył wykład kierownika pracowni biocybernetyki w Instytucie Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, dr. Zbigniewa Nawrata, który opowiadał m.in. o zastosowaniu opracowywanych w tej placówce robotów w operacjach kardiologicznych.

Festiwalowe wykłady i spotkania dotyczą tak odległych od siebie tematów, jak np. marzenia senne, genetycznie modyfikowana żywność, gwara śląska, seksuologia czy biologia molekularna. Większość z nich prowadzą sami studenci.

W programie znalazły się też m.in. warsztaty dla osób zainteresowanych sztuką reżyserską i operatorską, tańcem żydowskim, fotografią otworkową, metodami szybkiego zapamiętywania, dziennikarstwem oraz komunikacją społeczną, poszukiwaniem skarbów za pomocą GPS czy przeglądem filmów amerykańskich i radzieckich.

W Festiwal Nauki włączono dni otwarte uniwersytetu. Ich uczestnicy będą mogli zobaczyć uczelniane laboratoria, pracownie naukowe i biblioteki. W ramach Jarmarku Wiedzy w uniwersyteckim kampusie 28 i 29 kwietnia powstanie miasteczko namiotowe, gdzie będą prezentować się wydziały i jednostki uczelni, organizacje studenckie i koła naukowe.

Podczas Jarmarku będzie można na świeżym powietrzu przyglądać się pokazom laboratoryjnym i eksperymentom. Studenci planują też wybudowanie słowiańskiej wioski, rekonstrukcję historycznej obrony Katowic podczas II wojny światowej i mecz rugby. Jarmark zakończy uroczysty obiad, podczas którego przy stołach razem zasiądą profesorowie i studenci.

Więcej informacji o festiwalu i jego dokładny program można znaleźć na stronie www.festiwalnauki.us.edu.pl . Studencki Festiwal Nauki zakończy się 29 kwietnia.


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
 
Polityka Prywatności