Znajdź nas na    

Jak uczelnie pozyskują studentów

Każdy student dla uczelni to pieniądze. Dlatego uczelnie prześcigają się w pomysłach by przyciągnąć do siebie na studia najzdolniejszych. Specjalne stypendia czy ciekawe zajęcia dodatkowe są tylko jednym ze sposobów na przyciągniecie studentów. Oczywiście liczą się też studenci zagraniczni - wszystko to ma przyciągnąć nowych studentów w mury uczelni.

"Z każdym rokiem liczba 19-latków do roku 2020 będzie stale malała. W roku 2020 będzie ich 361 473, czyli o 48 proc. mniej niż w szczytowym roku 2002, a 32 proc. mniej niż w roku 2010" - głosi raport Instytutu Sokratesa "Demograficzne tsunami" przygotowanym przez dr. Dominika Antonowicza i dr. Bartłomieja Gorlewskiego.

Nie wszystkie uczelnie nie odczuwają jeszcze drastycznie skutków niżu demograficznego. "Liczba studentów maleje proporcjonalnie do liczby maturzystów, ale katastrofy na razie nie ma" - powiedział prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie (PWSZ) dr Przemysław Malinowski.

Podobno najlepszym sposobem na zainteresowanie uczelnią jest świetny program stypendialny. "Studenci spoza Nysy w ramach stypendium mieszkaniowego otrzymują od miasta 150 złotych miesięcznie. W Nysie taka kwota powinna być wystarczającą na wynajęcie pokoju" - wyjaśnił dr Malinowski.

"Akademicki Szczecin" - to wyjątkowo szczególny projekt stworzony przez szczecińskie uczelnie. "Projekt obejmuje między innymi wspólne wystąpienia na targach edukacyjnych, w planach są również wspólne kampanie reklamowe w mediach" - mówi rzecznik Uniwersytetu Szczecińskiego Julia Poświatowska. Pomysłodawcy programu przedstawiają Szczecin jako miasto studentom przyjazne.

Inny pomysł ma Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim . Ona właśnie wprowadza  specjalny program "Portfolio absolwenta". "Chcieliśmy by nasz absolwent był bardziej atrakcyjny na rynku pracy, by wyróżniało go coś dodatkowego. Poza dyplomem otrzymuje on więc specjalne portfolio" - powiedziała  rzecznik uczelni Joanna Pisarewicz.

Co to oznacza? Oznacza to, że w aktach każdego absolwenta uczelni zebrane zostaną formy jego aktywności np. udział w szkoleniach czy certyfikaty językowe, wyjazdy zagraniczne, otrzymywane stypendia. "W CV można sobie napisać różnego rodzaju umiejętności, ale za naszymi studentami stoi potwierdzenie tych kwalifikacji" - podkreśliła rzecznik WSB.

 Uniwersytet Warszawski dla tegorocznych maturzystów przygotował triad kierunki.. "Każdy przyjęty na takie studia będzie na I roku realizował wybrane elementy programu z trzech różnych kierunków. Dopiero po roku będzie musiał zdecydować, który kierunek kontynuować" - poinformował rzecznik UW Anna Korzekwa.

Również Akademia Leona Koźmińskiego kusi studentów. "Prowadzimy rozwiniętą działalność sportową, zapewniając możliwość uprawiania właściwie wszystkich dziedzin sportu. Studiuje u nas sporo sportowców zawodowych. Uczelnia pozwala im uczestniczyć w zajęciach tak, by nie kolidowało to z zawodami sportowymi, oferując eksternistyczny tryb pracy" - powiedziała rzecznik uczelni Ewa Barlik.

Studenci zagraniczni stanowią coraz częściej wyzwanie dla uczelni. "W ramach naszej oferty dydaktycznej od października znajdzie się zarządzanie w języku angielskim. Rozpoczęliśmy już współpracę z firmą zagraniczną, która będzie prowadziła rekrutację m.in. w krajach azjatyckich" - wyjaśniła Joanna Pisarewicz.

Jak już wspomniano, do roku 2020 liczba maturzystów będzie się systematycznie zmniejszać. Oznacza to zatem, że to nie koniec z pomysłami uczelni na przyciągnięcie studentów. (PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności