Znajdź nas na    

Akademia Leona Koźmińskiego prowadzi w rankingach

Tygodnik WPROST opublikował ranking edukacyjny, w którym Akademia Leona Koźmińskiego zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych. Ranking powstał na podstawie 35 wskaźników oceny podzielonych na trzy kategorie: oferta edukacyjna, zaplecze naukowo-dydaktyczne, stopień otwarcia na współpracę z otoczeniem społeczno-biznesowym i międzynarodowym.

Ranking szkół wyższych WPROST jest najstarszy w Polsce. Akademia Leona Koźmińskiego nieprzerwanie wygrywa w nim od 1998 r. (z dwuletnią przerwą 2008-2009, gdy redakcja zawiesiła publikację rankingu).

Z prawdziwą satysfakcją informujemy także, że Akademia Leona Koźmińskiego po raz dwunasty zajęła pierwsze miejsce w rankingu niepublicznych uczelni magisterskich miesięcznika "Perspektywy" i dziennika "Rzeczpospolita". W zestawieniu wszystkich polskich uczelni akademickich nasza uczelnia awansowała o 3 pozycje i zajmuje 25 miejsce w kraju.

Kapituła rankingu, której przewodniczy prof. Michał Kleiber, zmieniła nieco tegoroczne kryteria oceny uczelni, przypisując większą wagę osiągnięciom naukowym. Wprowadzono też nową kategorię poddawaną ocenie, jaką jest prestiż. Do rankingu trafiło 90 uczelni akademickich, 101 niepublicznych magisterskich, 50 niepublicznych licencjackich i 25 paostwowych szkół zawodowych. Prof. Kleiber zauważył, że ranking sprzyja poprawie jakości kształcenia w naszym kraju, zmusza bowiem uczelnie do konkurowania między sobą w wielu obszarach. Przy czym celem tej konkurencji o charakterze jakościowym powinna byd obecnośd polskich szkół wyższych w międzynarodowych rankingach.
- Tak duże, dodatkowe fundusze, jakie w ostatnim okresie skierowano do uczelni publicznych, pozwoliły przyspieszyd rozwój naszego szkolnictwa wyższego o 15 do 20 lat – powiedział prof. Witold Jurek, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. - Dzięki tym środkom zbudowano bazę dydaktyczną, budynki , infrastrukturę na światowym poziomie. Teraz musimy tylko zadbad o jakośd kształcenia – dodał minister.
Akademia Leona Koźmioskiego również dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną o łącznej powierzchni ponad 20 tys. mkw., zbudowaną głównie z własnych funduszy. Troska o jakośd kształcenia towarzyszy uczelni od jej powstania, a więc od 18 lat. Efektem są międzynarodowe akredytacje EQUIS, AMBA i wysokie miejsca w rankingach szkół biznesu, publikowanych przez dziennik „Financial Times” . Konkurując na europejskim rynku edukacyjnym ALK wyprzedziła wszystkie uczelnie ekonomiczne z Europy Środkowej. Te osiągnięcia nie są jednak przedmiotem oceny w rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. – „Financial Times” jest dla nas bardziej łaskawy niż „Perspektywy” i „Rzeczpospolita”. Łatwiej przebid się na rynku europejskim, niż na krajowym – komentuje prof. Andrzej K. Koźmioski, rektor uczelni.
Polski rynek edukacyjny jest wyraźnie zdominowany przez uczelnie publiczne i skoncentrowany w Warszawie. Wśród pierwszych 25 najlepszych akademii aż 6 zlokalizowanych jest w stolicy. Trzy najlepsze uczelnie niepubliczne też mają siedzibę w Warszawie. Zwycięzcą tegorocznego rankingu został Uniwersytet Warszawski.


Gratulujemy!

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Artykuł sponsorowany
Jak wyłączyć iPhone’a?
Polityka Prywatności