Znajdź nas na    

Londyńska filmówka kusi studentów z Polski

Londyn stoi otworem przed przyszłymi reżyserami, aktorkami i scenarzystami z Polski. Oferty nauki w jednej najpopularniejszych szkół filmowych w Wielkiej Brytanii pojawiły się właśnie w Polsce.

W ofercie MET Film School w Londynie znajdują się zarówno studia i kursy z reżyserii, montażu, aktorstwa, produkcji filmowej, scenopisarstwa na potrzeby kina i telewizji, a nawet efektów specjalnych. Zajęcia z kolei prowadzą brytyjscy aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, montażyści, nominowani m.in. do BAFTY czy Oscara, a także producenci filmowi i telewizyjni związani z BBC. Wśród kursów znajdują się zarówno roczne studia filmowe, ale także trzytygodniowe warsztaty ze scenopisarstwa czy montażu. Nauka jednak nie należy do tanich. Za 3-tygodniowy kurs trzeba zapłacić nawet 2000 funtów.

Jeśli nie Łódź, to Londyn

Zdaniem Haliny Juszczyk, z agencji edukacyjnej Language Abroad, w ofercie, której pojawiła się szkoła MET, nauka w Londynie to okazja, żeby zaistnieć.  – Szkoła kładzie przede wszystkim nacisk na praktykę, wiec zamiast teorii, kręci się filmy na mieście, prezentuje etiudy, pisze scenariusze dla BBC. Studenci MET pokazują także swoje filmy na festiwalach m.in. w Toronto, Londynie, Tribece czy San Francisco. Co ważne, podczas kursów nawiązuje się kontakty z producentami i studentami z całego świata, mając szansę na pracę po skończeniu szkoły. Absolwenci MET pracują obecnie dla The Weinstein Company, BBC czy MTV – wylicza Juszczyk.

Studenci szkoły mają do wyboru kilka form edukacji. Krótkie kursy, obecnie najpopularniejsze wśród obcokrajowców, trwają one od 3 do 8 tygodni. Studenci mogą brać udział w zajęciach z reżyserii, montażu, zdjęć lub aktorstwa. Nauka obejmuje zarówno podstawy, jak również praktyczny warsztat. – Obcokrajowcy najczęściej korzystają z tego typu kursów. Często wybierając je zamiast tradycyjnego wyjazdu wakacyjnego lub kursu językowego. Nauka na nich jest intensywna i oprócz zajęć z teorii, obejmuje pracę w terenie np. przygotowanie filmu dokumentalnego lub etiudy. Na kursie aktorskim z kolei przygotowuje się mini film, który każdy dostaje na koniec na DVD w formie portfolio. Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim, konieczna jest, więc dobra znajomość tego języka – mówi Halina Juszczyk.

Dłuższa przygoda z filmem

Ale na naukę w MET mogą zdecydować się także osoby, które nie myślą o krótkim, wakacyjnym wypadzie i przygodzie z kinem. Szkoła oferuje także trwające rok lub dwa lata studia magisterskie m.in. z reżyserii lub zdjęć.  – Studia mają wyłącznie praktyczny wymiar. Studenci pod koniec bronią dyplomu, muszą mieć także na swoim koncie min. cztery filmy nakręcone podczas studiów. Sam kurs daje praktyczną wiedzę, zarówno z zakresu reżyserii, montażu, scenopisarstwa, zdjęć, jak również produkcji filmowej i pracy z aktorami. Opuszczając MET, każdy absolwent musi mieć przygotowane portfolio składające się z krótkich filmów fabularnych lub filmów dokumentalnych, w zależności od specjalizacji  - tłumaczy Juszczyk.

Szkoła także daje inne możliwości swoim kursantom. Studenci reżyserii, często uzupełniają swoją wiedzę na kursach weekendowych. Najpopularniejsze są kursy ze scenopisarstwa. Studenci maja do wyboru specjalizacje m.in. komedię i horror. – Kursy weekendowe dostępne są nie tylko dla dorosłych studentów, ale także dla młodzieży. W Young Filmaker’s Workshops mogą brać udział już 14-latkowie, a w zajęciach wprowadzających do programu Final Cut Pro pracownicy agencji reklamowych. Fani horroru z kolei mogą poznać bliżej postacie z „Ducha” czy „Koszmaru z ulicy Wiązów” na kursie dla scenarzystów filmów grozy – dodaje.

Zróżnicowane wymagania

Dostanie się na kurs do MET do trudnych nie należy – zapewniają przedstawiciele szkół. Warunkiem jest wypełnienie specjalnej aplikacji oraz odbycie rozmowy kwalifikacyjnej z nauczycielami. Aby dostać się na kurs weekendowy wystarczy samo wypełnienie aplikacji i opłacenie zajęć. Nieco trudniej dostać się na roczne lub dwuletnie studia. Warunkiem jest przedstawienie świadectwa ukończenia studiów wyższych – licencjackich lub magisterskich. Na studiach MA (master of arts) in Filmmaking Programme wymagana z kolei jest wyłącznie matura z min. 160 punktami na świadectwie.

Konieczne jest także opłacenie specjalnego fee za kurs. Kursy weekendowe kosztują od 300 do 500 funtów. Za kurs 3-miesięczny dla montażysty to inwestycja 2000 funtów. 1750 za czterotygodniowe zajęcia z reżyserii. Przyszli aktorzy za 8-tygodniowe warsztaty w MET zapłacą nawet 3000 funtów. Drożej wychodzi nauka trwająca rok i dłużej. Rok nauki to wydatek 19900 funtów.


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności