Ośrodek, jako jednostka flagowa, przez 5 lat otrzymywać będzie z budżetu państwa środki m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego.
"Naszym celem strategicznym będzie odwrócenie trendu migracji matematyków" - mówi prof. Jarosław Wiśniewski z MIM UW, odpowiedzialny za prace związane z KNOW. Dodaje, że strategia jednostki będzie dwukierunkowa. "Po pierwsze chcemy utrzymać przy sobie doświadczonych naukowców, a po drugie - stworzyć masę krytyczną do dalszego spontanicznego rozwoju - ściągnąć do nas młodych naukowców z innych ośrodków regionu" - stwierdza.
Celem Centrum jest również zwiększenie stypendiów dla doktorantów, ponieważ dotychczas ich wysokość nie była duża - firmy informatyczne oferowały programistom znacznie wyższe wynagrodzenia. "Dlatego młodym najlepszym badaczom będziemy chcieli oferować stypendia konkurencyjne wobec innych ofert na rynku. Liczymy na to, że dzięki stypendiom pozyskamy kandydatów również z zagranicy" - wyraża nadzieję ekspert.
Dofinansowanie umożliwi również prowadzenie specjalistycznych wykładów dla mniejszych niż do tej pory grup studentów. MIM UW wspólnie z IM PAN chcą też zapewnić prestiżowe stanowiska profesorskie - zaprosić na pobyt naukowy znanych liderów badań, a także uruchomić program stażów doktorskich i podoktorskich. W ten sposób badacze z Polski i zagranicy będą mogli się ubiegać o dofinansowanie kilkumiesięcznego pobytu w Warszawskim Centrum Nauk Matematycznych. W planach jest także podwyżka wynagrodzeń dla najlepszych pracowników naukowych.
Jakie badania prowadzą matematycy w UW i z IM PAN? Prof. Wiśniewski uważa, że o ile w XX najważniejsze były zastosowania matematyki w fizyce, a na przełomie XX i XXI w. - w informatyce, o tyle w XXI w. najistotniejsze będzie szukanie zastosowań matematyki w naukach o życiu. Dlatego w WCNM prowadzi się m.in. badania nad zastosowaniem królowej nauk w biologii, naukach społecznych czy w medycynie.
Oprócz tego badania matematyków dotyczą m.in. algebry, geometrii, topologii czy rachunku prawdopodobieństwa. Wyniki badań mogą być wykorzystywane w medycynie, kryptografii czy pracach nad sztuczną inteligencją.
"Na większości uczelni na świecie wydziały informatyki, matematyki i matematyki stosowanej nie są ze sobą połączone. Siłą warszawskiej uczelni jest to, że udaje nam się utrzymać jedność i w ramach MIM UW nauczać tych różnych, ale powiązanych ze sobą dyscyplin" - dodaje naukowiec z UW. Wyjaśnia, że dzięki temu matematycy mają do czynienia z problemami matematyki stosowanej i informatyki, a informatycy lepiej orientują się we współczesnej matematyce. Dzięki temu mają więcej narzędzi do rozwiązywania problemów. Współpraca MIM UW z IM PAN dodatkowo poszerza horyzonty uczonych.
Źródło: Ludwika Tomala - PAP