Znajdź nas na    

Od 1 maja polski rynek pracy szerzej otwarty dla zagranicznych studentów

Zagraniczni studenci kształcący się w Polsce na studiach stacjonarnych będą mogli pracować cały rok bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. Takie przepisy wchodzą w życie od 1 maja 2015 roku. – To ważna część naszej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego – mówi prof. Lena Kolarska Bobińska.

Dotychczas studenci z zagranicy mogli pracować w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia tylko w trakcie trzech miesięcy wakacyjnych. Przedłużenie tego okresu wymagało uzyskania zezwolenia, o które występował pracodawca studenta i dotyczyło to wyłącznie określonego stanowiska pracy.

Nowe przepisy pozwalają obcokrajowcom pracować w Polsce przez cały okres ważności  wizy studenckiej, czyli przez pełny rok. Zmiana dotyczy wszystkich studentów studiów stacjonarnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy studenckiej. Studenci przebywający w Polsce na podstawie pozwolenia na pobyt czasowy już są objęci zwolnieniem z wymogu posiadania pozwolenia na pracę. – Zgodnie z naszą strategią umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, którą już realizujemy, chcemy zachęcić do studiowania w Polsce jeszcze więcej zagranicznych studentów. Ich liczba z roku na rok rośnie, ale w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jest niska. Ważna jest edukacyjna oferta uczelni, ale wielu studentów-cudzoziemców chce również zdobyć doświadczenie w polskich firmach. Nowe przepisy stworzą taką możliwość i będą dużą zachętą do studiowania w Polsce.  – dodaje minister nauki.

Na polskich uczelniach kształci się obecnie ok. 46 tys. obcokrajowców. W porównaniu z rokiem ubiegłym, ich liczba wzrosła o 10 tys. W Polsce kształcą się obywatele 158 krajów. Nowe rozporządzenie jest kolejnym ułatwieniem dla cudzoziemców w podjęciu nauki w Polsce po zmianach w ustawie o języku polskim ułatwiających zdobywanie certyfikatów językowych.

opublikowano: 2015-04-30
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności