Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn w szkołach technicznych

Już po raz dziewiąty uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. Po raz siódmy zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. 15 uczelni przygotowało specjalny program. Będą gry edukacyjne, warsztaty, wykłady, spotkania ze studentkami i przedstawicielami uczelni oraz Bieg w Kasku, który w tym roku odbędzie się w pięciu miastach.

Akcja Dziewczyny na politechniki! i jej "młodsza siostra" - Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Bo nauka i technologia potrzebują kobiet.

Akcja odbywa się po raz dziewiąty, można już zatem mówić o pokoleniu Dziewczyn na politechniki! - coraz większej grupie młodych kobiet zainspirowanych, dzięki udziałowi w Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn, do podjęcia studiów technicznych. Od startu programu do roku akademickiego 2014/15 liczba studiujących na uczelniach technicznych zwiększyła się o 4811 osób przy ogólnym, gwałtownym spadku liczby studentów w Polsce.

Program Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn

Uczelnie i wydziały biorące udział w akcji, starają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego z jak najlepszej strony. Programy Dnia Otwartego są bardzo kreatywne, łączą akademicką powagę z mądrą zabawą. Również tym razem nie zabraknie atrakcji - uczelnie planują warsztaty, gry, wykłady i inne aktywności - będzie działo się wiele!

Politechnika Warszawska zaplanowała m.in. naukowe show oraz trzy tematyczne sesje kreatywne, a wśród nich "Lego Serious Play", na której dziewczyny dowiedzą się, jak z klocków Lego zbudować można… myśli, emocje, czy zapachy. Uczestniczki Dnia Otwartego na PW nauczą się także tworzyć kreatywne notatki - tzw. sketchnotki. Na Politechnice Opolskiej odbędą się liczne pokazy, prezentacje i zabawy - m.in. gry na kinekcie, pokaz quadów i laboratoriów 3D. Na poszczególnych wydziałach uczelni zaplanowano także prelekcje, pokazy i referaty, m.in. wykład "Czy chaos jest uporządkowany?".

Politechnika Poznańska szykuje wielki chemiczny show w wykonaniu studentów i naukowców z Koła Naukowego Bioinicjatywa, a także zwiedzanie laboratoriów uczelni połączone z różnorodnymi doświadczeniami. Zainteresowane dziewczyny będą mogły także wziąć udział w prezentacjach poszczególnych wydziałów. Na Politechnice Częstochowskiej zaplanowano grupowe zwiedzanie laboratoriów, szeroką prezentację oferty edukacyjnej, a także liczne wykłady - m.in. na temat fizyki w otaczającym nas na co dzień świecie. Politechnika Gdańska przygotowała bardzo bogaty harmonogram dnia - dziewczyny będą miały możliwość zapoznania się z ofertą dydaktyczną, a także wzięcia udziału w warsztatach kreatywnych, zręcznościowych i twórczych. Uczestniczki Dnia Otwartego na Wydziale Mechanicznym, będą mogły np. samodzielnie zaprojektować implant

Na Politechnice Łódzkiej, obok części oficjalnej, podczas której uczestniczki m.in. zapoznają się z ofertą edukacyjną uczelni, odbędą się także bardzo ciekawe zajęcia praktyczne. Uczelnia zaprasza m.in. na warsztaty Design Thinking w zakresie procesów technologicznych uzdatniania wody, czy też "Warsztaty z prądem" i zajęcia z akustyki. Politechnika Białostocka, Dzień Otwarty rozpocznie wystąpieniami przedstawicielek uczelni (studentek i wykładowczyń), a następnie zaprosi dziewczyny do laboratoriów, w których będą mogły m.in. odkrywać DNA w żywności. Na Politechnice Rzeszowskiej zaplanowano nietypowe zabawy - m.in. grę akademicką "Przeprawa po indeks" oraz talk show "Jedna na milion? Być kobietą na Politechnice wczoraj, dziś i jutro".

Podczas Dnia Otwartego na Akademii Górniczo-Hutniczej uczestniczki będą mogły zwiedzić cały kampus, łącznie z laboratoriami. Tego dnia zaplanowano także konkursy z nagrodami, występy chóru, orkiestry oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Krakus". Chętni będą mogli zwiedzić miasteczko studenckie AGH, a także porozmawiać z doktorantami, pracownikami naukowymi oraz studentami działającymi w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Politechnika Wrocławska zaprasza na grę miejską "Innowacja jest Kobietą!". Sześcioosobowe zespoły zlokalizowane w ośmiu punktach na terenie kampusu będą miały za zadanie wykonać wyzwania przygotowane przez koła naukowe Politechniki Wrocławskiej. Ponadto uczelnia zaprasza na prezentację "Marzenia staja się rzeczywistością", przygotowaną przez studentki oraz prezentację "Spokojnie, będę INŻYNIERKĄ!", którą poprowadzą pracownicy działu rekrutacji. Politechnika Świętokrzyska zaprezentuje ofertę edukacyjną, zaprosi na pokaz łazika marsjańskiego oraz zorganizuje konkurs z nagrodami. Wydziały uczelni otworzą dla zwiedzających swe laboratoria, gdzie będzie można wziąć udział w doświadczeniach i pokazach.

Warszawska Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania organizuje quiz wiedzy o uczelni z nagrodami, spotkanie z dziewczynami z Samorządu Studenckiego oraz warsztaty z podstaw projektowania architektonicznego i ekologiczne zajęcia doświadczalne.

Uczestniczki Dnia Otwartego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego będą mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach w laboratoriach, wykładach popularnonaukowych, spotkać się ze studentami, a na deser bawić się podczas koncertu rockowego. Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędą się spotkania z pionem zarządzającym uczelni, w towarzystwie doktorantek będzie można zwiedzić Instytut Fizyki, a także wziąć udział w fascynującym wykładzie na temat powstawania gwiazd.

To tylko przykładowe atrakcje, które odbędą się na politechnikach i wydziałach ścisłych podczas Dnia Otwartego!

Na Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn wymagana jest rejestracja online.

Dziewczyny pobiegną w kasku

7 i 16 kwietnia w pięciu miastach Polski odbędzie się kolejna edycja Biegu w Kasku.

W tym nietypowym mini maratonie uczestniczki mają przebiec dany dystans nie tracąc z głowy kultowego kasku akcji Dziewczyny na politechniki!.

Bieg w Kasku organizowany jest przez Akademicki Związek Sportowy, współorganizuje go pięć politechnik: Częstochowska, Łódzka, Opolska, Poznańska i Świętokrzyska.

Więcej informacji: www.biegwkasku.pl

Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbędzie się 7 kwietnia 2016 r.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaplanowano go na 15 kwietnia, a na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego 16 kwietnia.


data ostatniej modyfikacji: 2016-03-18 12:03:55
Komentarze
 
Polityka Prywatności