Studia w Malezji - jednym z najciekawszych krajów do studiowania!

Studia w Azji mają coraz większe znaczenie i uznanie na świecie. Jednym z ciekawszych kierunków jest Malezja, położona w samym sercu Azji Południowo-Wschodniej. Leży częściowo na Półwyspie Malajskim oraz na wyspie Borneo. Kraj graniczy z Tajlandią, Singapurem oraz z Indonezją i Brunei. Malezja jest krajem wielokulturowym i oferuje niezwykle bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe. Wszystkie grupy narodowościowe Malezji tj. Malajowie, Chińczycy, Hindusi żyją ze sobą w zupełnej harmonii. Malezja słynie też ze swojej kuchni i przepięknej przyrody.

Autor: Agnieszka Mikołajczyk, International Liaison Manager, Berjaya University College, Malaysia.

Email: aga@berjaya.edu.my, lub tel: (PL) +48 608 788126, (MY) +60 162696427


Dlaczego warto wyjechać na studia do Malezji?

Tych którzy myślą o studiach za granicą nie trzeba przekonywać jakie możliwości stwarza kształcenie poza granicami kraju. Coraz więcej międzynarodowych studentów zwraca uwagę na Azję, szczególnie na Malezję, która wypracowała sobie silną pozycję w regionie jeśli chodzi o edukację.

Kraj cieszy się popularnością nie tylko dzięki ciekawej kulturze i dogodnemu położeniu, ale także dzięki ofercie edukacyjnej w języku angielskim. Kraj posiada szeroką gamę programów - zarówno na prywatnych uczelniach wyższych, filiach uczelni zagranicznych a także uniwersytetach publicznych. Studentów przyciąga wysokiej jakości kształcenie i możliwość zdobycia dyplomu w języku angielskim, który będzie uznany międzynarodowo. Przy okazji studentów kuszą niskie koszty utrzymania. Na ten moment studiuje tam blisko 133 000 studentów z zagranicy (według danych z 2016).

Warto podkreślić, że Rząd Malezyjski jest otwarty na zagranicznych studentów. W rezultacie wiele renomowanych uczelni z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia założyło filie w Malezji lub współpracuje z malezyjskimi instytucjami. Jakość edukacji monitoruje Malezyjska Agencja ds. Kwalifikacji (Malaysian Qualifications Agency MQA) zarówno w przypadku uczelni państwowych jak i prywatnych. Dzięki temu studenci mogą mieć pewność że zdobyte umiejętności przełożą się na przyszłą karierę zawodową i uzyskanie kwalifikacji.


Jak aplikować?

Zainteresowani studenci z Polski nie mają problemu z dostaniem się na studia jeśli tylko spełnią podstawowe kryteria i posiadają dokumenty przetłumaczone na język angielski. Większość uniwersytetów wymaga certyfikatu potwierdzającego znajomości języka angielskiego, ale również dobrze można się tu zapisać na kurs języka angielskiego przed rozpoczęciem studiów.


Ile to kosztuje?

W porownaniu z Austarlią, Nowa Zelandią, Kanadą, USA czy Anglią koszt czesnego jest wielokrotnie niższy, i zależy od uczelni i kierunku studiów. Koszty utrzymania są porównywalne do tych w Polsce.


Kiedy szukać i kiedy przyjechać?

W Malezji większość uczelni ma przynajmniej 2-3 nabory w ciągu roku co daje dużą elastyczność przy aplikowaniu.


Proces wizowy

O wizę studencką ubiegają się uczelnie w imieniu kandydata po otrzymaniu kompletu wymaganych dokumentów. Czas oczekiwania na wizę trwa około 2 miesięcy. Po tym czasie przyszły student dostaje pozwolenie z którym się zgłasza do najbliższej ambasady czy konsulatu Malezji. Po przyjeździe uczelnia ma obowiązek odebrania studenta z lotniska i dopełnienia formalności. Student musi utrzymać minimalną frekwencję i wyniki żeby mieć możliwość przedłużenia wizy na kolejny rok.


Gdzie zacząć poszukiwania możliwości?

Warto odwiedzić stronę www.studymalaysia.com tam znajdziemy wiele użytecznych informacji o kraju i uczelniach.


Masz więcej pytań odnośnie możliwości studiów w Malezji? Napisz.

Autor: Agnieszka Mikołajczyk, International Liaison Manager, Berjaya University College, Malaysia.

Email: aga@berjaya.edu.my, lub tel: (PL) +48 608 788126, (MY) +60 162696427


Przydatne linki:

http://www.mqa.gov.my/

https://educationmalaysia.gov.my/study-options.htmlBerjaya University - home


data ostatniej modyfikacji: 2018-09-17 20:14:41
Komentarze
 
Polityka Prywatności