Studia we Francji - krótkie podsumowanie

Studia zagraniczne to nie tylko ogromny prestiż i możliwość otwarcia nowych ścieżek zawodowych. Jest to również niezwykła podróż kulturowa i szansa na zdobycie cennego doświadczenia. Rocznie 100 000 studentów zagranicznych zostaje absolwentami francuskich uczelni, które to utrzymują się tym samym w czołówce preferowanych ośrodków akademickich. Ponadto, naprawdę nie trzeba perfekcyjnie znać języka francuskiego, aby zostać studentem nad Sekwaną.

Dlaczego warto rozważyć studia we Francji?

Już od ponad 25 lat Francja pozostaje na czele listy najchętniej odwiedzanych krajów świata. Aktualnie we Francji studiuje 2,5 miliona studentów, a ponad 10 proc. z nich to obcokrajowcy. Wszyscy korzystają z bardzo zróżnicowanej oferty akademickiej. Francja jest w czołówce krajów wybieranych przez studentów jako preferowany ośrodek akademicki. Francuski system szkolnictwa wyższego jest jednym z najbardziej urozmaiconych na świecie. Tworzy go ponad 3500 uczelni publicznych i prywatnych. Obok dużych znanych uczelni o światowej renomie, jak na przykład Sorbona, École polytechnique, SciencesPo, Institut national polytechnique, funkcjonują również nowoczesne kampusy szkół handlowych, a także technicznych. Wysoka jakość francuskiego szkolnictwa wyższego i badań jest powszechnie uznana na całym świecie. Wiele spośród francuskich uczelni znajduje miejsce w prestiżowych międzynarodowych rankingach takich jak Times Higher Education, Financial Times, Shanghai czy ranking U-Multirank.

Co jeśli nie znam biegle języka francuskiego?

Nie znasz języka francuskiego, a mimo to chcesz studiować we Francji? To jest możliwe! Jeżeli nie posiadasz wymaganej na większości kierunków studiów znajomości języka francuskiego na poziomie B2, możesz odbyć studia w języku angielskim. Takie rozwiązanie oferowane jest zarówno przez uczelnie prywatne, jak i państwowe. By sprawdzić, czy wybrany kierunek oferuje naukę w języku angielskim, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie taughtie.campusfrance.org. Tam możesz zapoznać się z ofertą blisko 1300 kierunków prowadzonych częściowo lub w całości po angielsku. Co więcej, studiując nad Sekwaną nie tylko zdobywasz wykształcenie na wysokim poziomie, także szlifujesz język francuski w trakcie studiów.

Jakie uczelnie znajdę we Francji?

We Francji funkcjonują 72 uniwersytety publiczne. Działają w całym kraju, oferując kształcenie we wszystkich kierunkach, takich jak nauki ścisłe, technologia, literatura, języki, sztuka, nauki społeczne, prawo, ekonomia, zarządzanie, medycyna czy sport. Studia odbywają się na wszystkich poziomach i pozwalają na uzyskanie państwowych dyplomów.
Można znaleźć również ofertę grande école, czyli uczelni istniejących tylko we Francji. Kształcą wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Są to w większości uczelnie techniczne (écoles d’ingénieurs), ekonomiczne (écoles de commerce et de gestion) oraz instytuty nauk politycznych (instituts d’études politiques). Tego typu uczelnie również oferują programy studiów w języku angielskim. Jednak by dostać się do grande école trzeba przejść bardzo wymagającą rekrutację. Grandes écoles są uczelniami uprawnionymi do wydawania dyplomów państwowych.
We Francji funkcjonuje 20 szkół architektury (écoles d’architecture) oraz 50 państwowych uczelni artystycznych. Uczelnie przygotowują do otrzymania dyplomu w ciągu trzech lub pięciu lat, a niektóre proponują również studia doktoranckie. Więcej na temat uczelni artystycznych można znaleźć na stronie campusart.org.
Francuska oferta akademicka obejmuje także niemal 3000 uczelni prywatnych oraz publicznych. Znajdziesz tam kierunki takie jak gastronomia, dziennikarstwo, komunikacja, moda i design, nauki polityczne. O przyjęciu decydują wyniki egzaminów wstępnych lub złożonych aplikacji. Czas trwania studiów wynosi zwykle od dwóch do pięciu lat. Przy wyborze uczelni należy zwrócić uwagę czy dana instytucja jest uznawana przez francuskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego oraz upoważniona do nadawania stopni i tytułów naukowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie pologne.campusfrance.org.

Uzyskaj podwójny dyplom polsko-francuski!

Istnieje blisko 70 programów podwójnych dyplomów polsko-francuskich. Programy te są wynikiem współpracy polskich i francuskich uczelni, a część zajęć prowadzona jest we Francji lub w języku francuskim. Absolwenci tych studiów otrzymują podwójny dyplom: francuskiej i polskiej uczelni. Niektóre programy prowadzone są w całości w języku angielskim.
Takie studia mają na celu kształcenie w konkretnej dziedzinie, studenci doskonalą jednocześnie znajomość języka i poznają kulturę francuską. Ponadto, dyplom dwóch prestiżowych uczelni jest kluczem do udanej kariery zawodowej, który otwiera wiele ścieżek rozwoju.
Najlepsi studenci mają możliwość uzyskania stypendium z ramienia Ambasady Francji na odbycie stażu lub części studiów we Francji. Katalog oraz interaktywna mapa podwójnych dyplomów polsko-francuskich dostępne są na stronie  pologne.campusfrance.org

Epilog na początek podróży?

Najlepszą puentę oferuje cytat autorstwa Henriego de Borniera, francuskiego pisarza z przełomu XIX i XX w.: „Każdy człowiek ma dwie ojczyzny: swoją własną oraz Francję”. Sprawdź!


data ostatniej modyfikacji: 2019-11-28 08:37:53
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
Ignatianum_wielka_wiedza.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura WSPiA
miniatura Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie WUM przy ul. Żwirki i Wigury
miniatura Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Nauka języka za granicą
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif
 
Polityka Prywatności