Znajdź nas na    

Studia w trybie indywidualnym w WSBiNoZ

Studia w trybie indywidualnym – co to i kiedy można je podjąć?
Udając się na studia mamy do wyboru dwie ścieżki nauczania – studia stacjonarne, czyli tak zwane dzienne, oraz niestacjonarne, których cechą charakterystyczną są odbywające się najczęściej co dwa tygodnie, trwające od piątku do soboty zjazdy weekendowe. W trakcie studiów w określonych przypadkach można jednak postarać się także o nauczanie w trybie indywidualnym. Co to oznacza, kto może skorzystać z tego przywileju i jakie są zalety takiego rozwiązania? Właśnie o tym mówimy w poniższym artykule.

Indywidualna organizacja studiów – co to jest?

Indywidualna organizacja studiów to po prostu specjalny tryb kształcenia na uczelni wyższej, który umożliwia studentowi indywidualne organizowanie toku nauczania, form zajęć i zaliczeń oraz ich terminów. Student, który korzysta z indywidualnej organizacji studiów, najczęściej jest również uprzywilejowany w kwestii obecności na zajęciach – może opuścić większą liczbę ćwiczeń i wykładów niż studenci uczący się w standardowym trybie.

Mówiąc o studiach w trybie indywidualnym trudno jest jednak mówić o konkretach, ponieważ zakres organizacji takiego toku nauczania oraz przywileje studenta korzystającego z indywidualnej organizacji studiów każda uczelnia wyższa określa według własnego regulaminu. Należy też pamiętać o tym, że taki tryb nauczania nie przysługuje każdej osobie. Kto zatem może skorzystać z indywidualnej organizacji studiów?

Komu przysługują studia w trybie indywidualnym?

Sprawa jest prosta – indywidualna organizacja studiów jest przeznaczona dla osób, które z uzasadnionych powodów nie są w stanie uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w standardowym trybie dziennym lub stacjonarnym. Dotyczy to studentów, którzy jednocześnie studiują dwa kierunki, oraz osób, które znalazły się w skomplikowanej sytuacji życiowej – osobistej lub zawodowej. Pierwsze kryterium jest jasne. A drugie?

Powodem do przyznania indywidualnej organizacji studiów mogą być na przykład problemy zdrowotne – przewlekła choroba, schorzenia uniemożliwiające udział w tradycyjnych zajęciach czy wypadek. Z tej możliwości mogą skorzystać również osoby zmagające się z trudną sytuacją rodzinną, kobiety będące w ciąży czy rodzice opiekujący się małym dzieckiem.

To jednak nie wszystko, bo indywidualny tok nauczania jest ułatwieniem także dla osób, którym szczególnie zależy na rozwoju. Mowa tu między innymi o takich sytuacjach jak podjęcie stałej pracy podczas studiowania dziennego, aktywnej działalności w organizacjach społecznych i naukowych, wyjazdów na stypendia zagraniczne czy uczestniczenia w reprezentacyjnych zawodach sportowych.

Prawo, dietetyka i psychologia – studia w trybie indywidualnym. Czy warto?

Czy takie kierunki jak prawo, dietetykę czy psychologię warto studiować w trybie indywidualnym? Z pewnością jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą podjąć aktywność zawodową lub sportową bez konieczności przerywania studiów. Jeśli interesuje Cię studia w trybie indywidualnym, zapoznaj się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.


opublikowano: 2021-07-19
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Artykuł sponsorowany
Jak wyłączyć iPhone’a?
Polityka Prywatności