Uniwersytet SWPS zajął pierwsze miejsce wśród polskich uczelni oferujących studia w dziedzinie nauk społecznych, które znalazły się w rankingu Times Higher Education World University Rankings 2022 dla poszczególnych przedmiotów. Pozycja lidera w tym zestawieniu jest potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia oraz najwyższego poziomu naszych badań z zakresu nauk społecznych (nauk socjologicznych, nauk o polityce i administracji, nauk o zarządzaniu i jakości, nauk o komunikacji społecznej i mediach). Dostarcza także dowodów na praktyczne zastosowanie badań naszych naukowców w tworzeniu polityk, municypalnych usprawnień czy pielęgnowaniu dziedzictwa narodowego.
Uniwersytet SWPS uplasował się na 1. miejscu wśród 11 polskich uniwersytetów, które oferują studia w zakresie nauk społecznych, a które zostały zakwalifikowane do międzynarodowego rankingu. W klasyfikacji całkowitej Uniwersytet SWPS jest jedyną polską uczelnią, która znalazła się w przedziale 401–500 wśród ponad 870 szkół wyższych z całego świata. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął pozycję w przedziale 501–600, podczas gdy pozostałe dziewięć polskich uniwersytetów znalazło się w grupie 601+.
Nasz Instytut Nauk Społecznych koordynuje działalność trzech centrów badawczych:
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS reprezentujący dziedzinę nauk społecznych specjalizują się w różnych subdyscyplinach tej dziedziny, takich jak zarządzanie, nauki o jakości (quality studies), socjologia, politologia oraz administracja publiczna. Badają kluczowe problemy mające wpływ na zarządzanie państwem i lokalnymi społecznościami, polityki publiczne oraz procesy społeczne. Ich badania i projekty wpływają na kształtowanie się narodowych i międzynarodowych polityk.
Oto kilka przykładów projektów naukowych, które znajdują praktyczne zastosowanie w różnych dziedzinach życia społecznego:
Zestawienie Times Higher Education World University Rankings by Subject 2022 opiera się na tych samych starannie dobranych i rygorystycznych parametrach mierzących osiągnięcia poszczególnych szkół wyższych, co główny ranking Times Higher Education World University Rankings 2022, jednak w tej konkretnej klasyfikacji metodologia skalibrowana zostaje odpowiednio do danej dyscypliny.
Ranking obejmuje wiodące uczelnie oferujące studia w następujących zakresach: komunikacja i media, politologia i stosunki międzynarodowe (włącznie ze studiami nad rozwojem), socjologia i geografia. Tegoroczna ewaluacja objęła 870 uczelni (w roku poprzednim było ich mniej – 791).
Tabele rankingowe dostępne są na stronie Times Higher Education.
Nasza kadra akademicka bada życie społeczne tu i teraz – zajmujemy się młodymi, klimatem, edukacją, nierównościami i polityką. W 2021 r. otworzyliśmy nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów licencjackich, który przygotuje młodych ludzi do życia w świecie społecznym, pracy w organizacjach samorządowych, działania na rzecz swojej społeczności. Życie publiczne łączy w sobie elementy m.in. psychologii społecznej, filozofii, socjologii, prawa i politologii. Na kierunku tym kształcić będziemy przyszłych analityków politycznych, badaczy społecznych, działaczy samorządowych, pracowników administracji publicznej, koordynatorów projektów.