Internet dla studenta – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Internet w obecnych czasach to dla studenta nie tylko przydatne narzędzie, ale coraz częściej konieczność. Sporo materiałów do nauki jest udostępniana drogą elektroniczną, a od czasów pandemii wiele zajęć odbywa się w trybie hybrydowym - do czego niezbędne jest stabilne łącze, na którym nie dochodzi do żadnych zakłóceń. Co warto wiedzieć, aby wybrać najlepszą ofertę internetu dla studenta?

Jaką prędkość powinien mieć internet dla studenta?

Studia to jeden z najbardziej dynamicznych okresów w życiu każdego młodego człowieka. Jest to także czas eksperymentowania, poznawania swoich granic i próbowania nowych rzeczy. Studenci nie lubią być ograniczani – dotyczy to także takich spraw, jak korzystanie z internetu.

Dlatego internet dla studenta powinien mieć jak najmniejsze opóźnienia. Wiąże się to głównie z prędkością oferowaną przez dostawców. W większości przypadków wystarczy 10 Mb/s, aczkolwiek w dzisiejszych czasach standardem coraz częściej jest 30 Mb/s. Taki transfer pozwala na szukanie podstawowych informacji, przeglądanie social mediów czy swobodne surfowanie po sieci. Może być jednak niewystarczające do oglądania filmów w wysokiej jakości lub do ściągania dużych plików. W takiej sytuacji najbardziej przydatna jest oferta internetu o prędkości do 300 Mb/s

Korzystanie z sieci to nie tylko pobieranie danych, ale również wysyłanie wiadomości i dzielenie się informacjami z innymi osobami. W przypadku studentów mogą to być prace zaliczeniowe lub – w zależności od kierunku studiów - mniejsze lub większe projekty, które mogą wymagać większej prędkości przesyłania. Nie są to jednak kosmiczne wielkości - w wielu wypadkach wystarczy wybrać ofertę na poziomie 50 Mb/s.

Dużo większe znaczenie ma jakość łącza internetowego, a co za tym idzie – technologia, jaka jest wykorzystywana do przesyłania danych. Dlatego warto sprawdzić, jakie warunki techniczne obejmuje oferta dostawcy internetu. Obecnie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest internet światłowodowy, który umożliwia wysyłanie danych z maksymalną prędkością 800 Mb/s. Przewód zbudowany z włókna szklanego jest obecnie bezkonkurencyjny na rynku.

Dodatkowym atutem tej technologii jest fakt, że zarówno odbieranie, jak i przesyłanie danych występuje na mniej więcej podobnym poziomie. Nie ma specjalnych różnić pomiędzy tymi dwoma wielkościami, dlatego nie ma też zbyt wielu zakłóceń - należą one do rzadkości.

Internet dla studenta – lepszy stacjonarny czy mobilny?

Internet mobilny to dobre rozwiązanie dla studentów, którzy często są w podróży, odwiedzają swoich znajomych, uczelnię lub wybierają się do innego kraju. Ciągły dostęp do sieci pozwala na korzystanie z wielu możliwości, jakie przyniósł ten jeden z największych wynalazków XX wieku.

Mobilny internet dla studenta posiada pewne ograniczenia, jakich nie ma jego stacjonarna wersja. Jest mniej stabilny, ponieważ korzysta z zasobów znajdujących się w pobliżu - z punktów hot spot, Wi –Fi lub z pakietu danych od operatora telekomunikacyjnego. Niestety, ale internet mobilny bez limitów stanowi rzadkość, a co gorsza może wiele kosztować. Zwykły internet dostępny na smartfona nie pozwala także na ściąganie dużej ilości danych - oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości lub grania w gry komputerowe.

Za to internet stacjonarny to doskonały wybór dla osób, które chciałyby ograniczyć korzystanie z sieci tylko do użytku domowego. Obecnie występuje nadmiar wszelkiego rodzaju informacji i bodźców ze świata zewnętrznego, co bardzo niekorzystnie wpływa na koncentrację oraz poziom uwagi. Jest także szkodliwe dla osób, które potrzebują skupienia i poświęcenia czasu na naukę. Dlatego świadome wprowadzenie limitu i odpowiedzialne korzystanie z sieci mogą przynieść wiele korzyści.

Internet bez zobowiązań - najlepszy dla studentów?

Internet dla studenta powinien być w pełni dopasowany do aktywności życiowej adeptów wyższych uczelni. Rok akademicki trwa minimum 9 miesięcy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zawieranie umowy na dokładnie taki okres. Jest to najbardziej korzystne, ponieważ studenci wynajmują mieszkania na stancji lub pokoje w akademikach, a po zakończeniu nauki wracają do domu lub wyjeżdżają na wakacje.

Studenci doceniają też umowy z dostawcami internetu, które można zawierać na czas nieokreślony. Jest to szczególnie przydatne, ponieważ w życiu akademickim zdarzają się bardzo różne sytuacje, które wymagają przedłużenia czasu nauki, przeniesienia się na inną uczelnię lub wyjazdu na wymianę studencką.

Zarówno internet na 9 miesięcy, jak i umowa na czas nieokreślony są dostępne w ofertach najpopularniejszych dostawców usług telekomunikacyjnych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając internet dla studenta warto także pomyśleć o dodatkowych usługach i promocjach, które często są dostępne w ofertach operatorów. Można tu liczyć na takie korzyści, jak Netflix, Spotify czy Tidal w ramach abonamentu. Oglądanie serwisów streamingowych, filmów oraz seriali za darmo to także ważny argument, który może przyciągnąć więcej klientów wśród młodych ludzi.


data ostatniej modyfikacji: 2023-03-06 08:34:42
Komentarze
 
Polityka Prywatności