Studia online – czy warto studiować zdalnie?

Okres pandemii wiele zmienił w naszej codzienności. Przede wszystkim otworzyliśmy się na możliwość zdalnej nauki i pracy. Jednak czy ten sposób korzystnie wpływa na życie akademickie i poszerzanie wiedzy? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Przekonajmy się.

Czym charakteryzuje się nauka zdalna?

Nauka zdalna od klasycznej formy zdobywania wiedzy różni się wyłącznie jednym szczegółem. Zajęcia nie odbywają się w zatłoczonych salach wykładowych, a… w każdym miejscu, w którym zabierzesz ze sobą smartfona, tablet lub laptopa. Studia online Łódź pozwalają na najwyższy komfort podczas zdobywania wiedzy. Należy jednak pamiętać, że bez dostępu do szybkiego Internetu i sprzętu elektronicznego aktywny udział w zajęciach będzie niemożliwy. Część zajęć będzie transmitowana w formie wideo, zapisywana i może zostać odtworzona przez studentów o dowolnej porze. Inne – jak na przykład ćwiczenia czy konwersatoria będą wymagały zalogowania się o konkretnej godzinie i wzięcia w nich udziału.

Zalety zdalnego studiowania

Bez względu na to, czy interesuje Cię dietetyka studia online, czy też pedagogika lub inny kierunek – zalety będą te same. Zapomnij o żmudnym jeżdżeniu z jednego krańca miasta na drugi, aby wziąć udział w zajęciach. Nie musisz także wynajmować pokoju w akademiku lub mieszkania, aby być w stanie dotrzeć na wykłady i konwersatoria.

Istotną zaletą jest to, że nie martwisz się o to, gdzie pójdziesz w trakcie trwania „okienek”, czyli przerw, między jednymi zajęciami a drugimi. Wielogodzinne przechadzki po mieście, szukanie wolnego miejsca w kawiarni lub uczelnianej czytelni? Zapomnij – i zrób to, co naprawdę chcesz bez poczucia marnowania czasu. Studia online Łódź będą gwarancją, że zdobędziesz upragnione wykształcenie i jednocześnie obowiązki prywatne nie będą Ci w tym przeszkadzać.

Wady zdalnego studiowania

Wiele osób zwraca uwagę na rzekomo niższy poziom nauczania, którym charakteryzuje się nauka zdalna. Należy jednak pamiętać, że tylko od studentów zależy, jak wykorzystają czas spędzony na zajęciach. Część z nich wprost przyznaje się, że podczas wykładów online włączali w tle gry, filmy lub też… gotowali obiady. Dlatego wyłącznie od naszej determinacji i samokontroli będzie zależało, co wyniesiemy z czasu przeznaczonego na studiowanie. Bo bez względu na sposób prowadzenia zajęć, materiał do przyswojenia będzie taki sam.

Dla niektórych wadą zdalnego studiowania może być brak kontaktu ze wszystkimi osobami z roku lub grupy. Poznawanie nowych ludzi jest ograniczone, na dodatek klasyczne „wyjście na piwo” znacznie utrudnione. Ekstrawertycy mogą czuć się rozczarowani tym sposobem studiowania; za to niejeden introwertyk ucieknie dzięki temu od męczących pogawędek o niczym i nieustannych pytań w stylu „w której sali mamy zajęcia?”

Dlatego studia zdalne są idealne dla osób, które chcą oszczędzić zarówno swój czas, jak i pieniądze. Mogą być jednak problematyczną opcją dla tych studentów, którzy na podium chcą postawić życie towarzyskie i liczne, spontaniczne imprezy integracyjne.


data ostatniej modyfikacji: 2023-05-15 10:24:59
Komentarze
 
Polityka Prywatności