Znajdź nas na    

Już czwarty rok z rzędu ratownicy medyczni w czołówce najbardziej poważanych przez Polaków, zawodów!

Aż 83% respondentów uważa ratowników za najbardziej godnych zaufania. Wszystkich zainteresowanych zdobyciem tego wyjątkowego zawodu zapraszamy do rozpoczęcia nauki na kierunku Ratownictwo Medyczne w WUMed!

Pierwsi absolwenci Ratownictwa Medycznego WUMed odebrali dyplomy ukończenia studiów i symbole zawodowe. Trudny egzamin dyplomowy teoretyczny i praktyczny za nimi.

To była ciężka i wyboista droga... Trzy lata studiów standaryzowanych, trzy lata ćwiczeń klinicznych i praktyk zawodowych. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszych studentów- już absolwentów. - podkreśla prof. Joanna Jasińska, prorektor ds. dydaktycznych i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej.

Celem egzaminu dyplomowego było sprawdzenie poziomu umiejętności teoretycznych i praktycznych niezbędnych do realizowania funkcji zawodowych ratownika medycznego.

Egzamin dyplomowy składał się z trzech etapów: sprawdzianu teoretycznego w formie testu, egzaminu praktycznego - w warunkach symulacji medycznej, obrony pracy dyplomowej - licencjackiej. Egzaminy końcowe na studiach medycznych i tych, z zakresu nauk o zdrowiu są wieloetapowe i niełatwe. Warunkiem dopuszczenia do nich jest uzyskanie przez studenta zaliczeń ze wszystkich przedmiotów oraz praktyk zawodowych przewidzianych programem studiów, zdanie egzaminów określonych w planie kształcenia oraz uzyskanie obowiązującej liczby punktów ECTS, pozytywna ocena pracy dyplomowej uzyskana od promotora i recenzenta pracy, wprowadzenie pracy dyplomowej do Systemu AntyPlagiat i uzyskanie pozytywnego wyniku weryfikacji. – informuje prof. Jasińska

Wszystkie części egzaminu dyplomowego podlegały odrębnym i niezależnym kryteriom oceniania. Student musiał uzyskać pozytywną ocenę z każdej części egzaminu dyplomowego by uzyskać pomyślny wynik końcowy.

Jak podkreśla dr Krzysztof Tota, ratownik medyczny, wykładowca akademicki - w tej pracy nie można się bać.

Absolwent RM jest przygotowany do wykonywania zawodu, a umiejętności są weryfikowane na egzaminie praktycznym. W toku nauki studenci odbywają praktyki nie tylko wakacyjne, ale również śródsemestralne zarówno w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, jak i w wielu innych oddziałach szpitalnych. Ponadto w WUMed oddano do dyspozycji studentów innowacyjne oprogramowanie wykorzystujące technologię VR do nauki anatomii oraz procedur ratownictwa medycznego - BLS, ALS - u dorosłych i dzieci. Studenci Ratownictwa Medycznego korzystają z Centrum Symulacji Medycznych uczelni. Ćwiczą w warunkach zbliżonych do realnych z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie symulatorów pacjenta i wysokiej klasy sprzętu medycznego, na podstawie wystandaryzowanych scenariuszy. Jak podkreśla rektor WUMed, prof. Waldemar Dębski, Centrum Symulacji Medycznej będzie na bieżąco wzbogacane o kolejne, potrzebne do dydaktyki medycznej trenażery. Wśród nich m.in. dodatkowe zaawansowane realistyczne fantomy - Human Patient Simulator, które umożliwią prezentację stanów fizjologicznych np. parametrów życiowych człowieka a także stanów chorobowych i objawów patologicznych. Kolejnym etapem rozwoju tych szczególnych pracowni jest adaptacja i dobudowanie kolejnych pomieszczeń, m.in. pracowni umiejętności chirurgicznych oraz szpitalnego oddziału ratunkowego z symulatorem karetki oraz salą intensywnej opieki medycznej.

Ratownik medyczny może pracować nie tylko w pogotowiu ratunkowym. Swoją ścieżkę kariery może skierować do SOR, GOPR, WOPR, LPR, wojska, straży pożarnej czy Morskiej Służbiy Poszukiwawczej.

Dr Tota zapewnia – Ratownictwo medyczne to bardzo ciekawa dziedzina. Główne zalety to pomaganie ludziom i ciągły rozwój. W pracy ratownika medycznego każdy dzień jest inny. Tu nie można niczego przewidzieć, ale za to dużo przeoczyć. To praca dla osób, które lubią wyzwania. Nie ma spokoju, tu wciąż coś się dzieje, adrenalina często jest bardzo wysoka. Ale ważne - w tej pracy nie można się bać. Trzeba umieć podejmować wielokrotnie trudne decyzje - szybko.


opublikowano: 2024-07-30
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności