Dwa miliony studentów zaczynają naukę w nowym roku akademickim. Pierwsze uroczyste inauguracje odbędą się w piątek 29 września; hymn Gaudeamus Igitur zabrzmi tego dnia m.in. w auli Uniwersytetu Warszawskiego.
W przyszłym tygodniu rozpoczyna się rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w stołecznej Akademii Medycznej, na Politechnice Warszawskiej. Z roku na rok coraz więcej młodych Polaków kształci się na poziomie wyższym.
Młodzi Polacy podejmują studia, jeżeli nie coraz chętniej, to na pewno coraz liczniej. W tym roku na polskich uczelniach będzie o 1,6 miliona studentów więcej niż 15 lat temu. Najwięcej indeksów rozda stolica.
MODA, KONIECZNOŚĆ, PĘD KU WIEDZY?
W Polsce działa ok. 200 publicznych szkół wyższych i ok. 300 niepublicznych. Uczelni podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest prawie 70, natomiast państwowych wyższych szkół zawodowych ponad 30. Ponadto funkcjonują akademie medyczne - podległe Ministerstwu Zdrowia oraz uczelnie artystyczne - podlegające Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Największy polski ośrodek akademicki to Warszawa, z jej największą uczelnią - Uniwersytetem Warszawskim. Kształci on ponad 55 tys. osób. W roku akademickim 2004/05 w 77 uczelniach w Warszawie uczyło się ponad 300 tys. młodych ludzi. Stołeczni studenci stanowili 16,3 proc. ogółu polskich żaków.
Poza Warszawą największymi ośrodkami akademickimi są Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław, Lublin, Łódź i Gdańsk. Kształci się w nich ponad 42 proc. ogółu studentów naszego kraju.
W tym roku na Uniwersytet Warszawski zgłosiło się ponad 71 tys. kandydatów. Najwięcej osób złożyło dokumenty na prawo (4,5 tys.), ekonomię (3,9 tys.) i na anglistykę (3,2 tys.). Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na japonistyce (ok. 30). Wynika to jednak nie tylko z popularności tego kierunku, ale także z faktu, że na tym kierunku przygotowano tylko 16 miejsc.
Na inne studia kulturowe i filologiczne młodzież też chętnie się zgłasza - czołowe miejsca zajmują m.in. iberystyka i sinologia. Popularna jest też arabistyka, na którą zgłosiły się 272 osoby (na 12 miejsc).
Na warszawską Akademię Medyczną w tym roku przyjęto na studia dzienne ok. 2 tys. osób, spośród 10 tys. kandydatów. Najwięcej chętnych było na fizjoterapię (17 osób na jedno miejsce), techniki dentystyczne (16) i stomatologię (8).
PRAWNICY NIE TYLKO SPOD WAWELU
Prawo to najbardziej oblegany kierunek na Uniwersytecie Jagiellońskim - zgłosiło się tam w tym roku ponad 3,6 tys. kandydatów. Na drugim miejscu jest psychologia - zarejestrowało się 1,3 tys. kandydatów. Łącznie na tę uczelnię zgłosiło się ponad 40 tys. młodych ludzi.
Podobnie jak w Warszawie, wielu - w stosunku do liczby miejsc - kandydatów wybierało w Krakowie japonistykę (średnio 15 osób na jedno miejsce) i anglistykę (17). Największa rywalizacja rozegrała się między kandydatami na psychologię - o jedno miejsce walczyło prawie 19 osób.
ANGLIŚCI SPOD ZNAKU KOPERNIKA
Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu przyjął na pierwszy rok studiów w tym roku ok 5 tys. osób. Najwięcej chętnych na jedno miejsce było na filologii angielskiej - średnio 13,25 osoby. Następne w kolejności były biotechnologia - 12,07 i stosunki międzynarodowe - 11,37.
Najwięcej podań, bo ponad 2 tys., wpłynęło od kandydatów na prawo, a tysiąc na kierunek lekarski. Łącznie o miejsce na studiach w roku akademickim 2006/2007 ubiegało się na UMK prawie 22 tys. osób. 11,6 tys. kandydatów złożyło podania na właściwy uniwersytet w Toruniu, 3,5 tys. do Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.