IBM udostępni polskim uczelniom serwer
Firmy IBM Polska i Avnet, poinformowały o rozpoczęciu kolejnego etapu realizacji programu „Inicjatywa Akademicka IBM System i”, w którym uczestniczą najlepsze polskie uczelnie wyższe.
W bieżącym roku akademickim 2006/2007 IBM udostępni do użytkowania polskim uczelniom serwer IBM System i™, który będzie jedną z najnowocześniejszych maszyn używanych przez uczelnie w Europie.
Z nowego serwera będą korzystały jednocześnie 4 polskie uczelnie: Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Wrocławska. Dzięki wyposażeniu serwera w najnowsze, dostępne na rynku rozwiązania hardware’owe i software’owe, uczelnie będą prowadzić zajęcia i laboratoria dla studentów informatyki. Celem „Inicjatywy Akademickiej System i” jest bowiem wspieranie edukacji w zakresie nowoczesnych technologii, dzięki której studenci zyskują specjalistyczną wiedzę, ułatwiającą im rozwój zawodowy
w przyszłości.
„Udostępnienie serwera o mocy obliczeniowej porównywalnej z systemami wykorzystywanymi w największych polskich instytucjach finansowych jest dowodem zaufania i wysokiej oceny dotychczasowych sukcesów polskiego środowiska akademickiego.” – mówi Rafał Jabłoński, koordynator projektu „Inicjatywa Akademicka System i” w IBM Polska. – „Poza tym kształcenie specjalistów IT, jak najlepiej przygotowanych do pracy z systemami i technologiami IBM, leży w interesie zarówno naszych partnerów biznesowych, jak i klientów.” – dodaje Rafał Jabłoński.
Administratorem nowego serwera będzie partner biznesowy IBM, firma Avnet. - „Bardzo cieszymy się, że IBM wybrał naszą firmę jako partnera w tak ważnym przedsięwzięciu.” – mówi Adam Dyszkowski, dyrektor generalny Avnetu. – „Na decyzję IBM z pewnością wpłynął fakt, że mamy do zaoferowania odpowiednią dla nowego serwera infrastrukturę techniczną, łącza sieci rozległej oraz specjalistów, którzy będą czuwać nad prawidłowym funkcjonowaniem maszyny. Serwer docelowo będzie umieszczony w naszym nowym Centrum Edukacyjnym, wyposażonym w nowoczesne zaplecze szkoleniowe. Będzie to idealne miejsce na przeprowadzanie warsztatów i prezentacji dla uczestników Inicjatywy Akademickiej. Bardzo chętnie zaangażowaliśmy się w Inicjatywę Akademicką, ponieważ wśród naszych pracowników jest bardzo wielu młodych, zdolnych ludzi, często jeszcze studentów – dodaje dyrektor Avnetu.
Przekazanie do dyspozycji uczelni nowoczesnego serwera IBM jest kolejnym etapem „Inicjatywy Akademickiej System i”. Jak dotąd w ramach programu zrealizowano serię dwudniowych warsztatów przybliżających studentom kierunków techniczno-informatycznych technologię serwerową IBM. Wzięło w nich udział ponad 950 uczestników, a najlepsza studentka - Celestyna Barańska - wyjechała na pięciotygodniowe praktyki do Laboratorium IBM w Rochester (USA). - W prowadzenie warsztatów zaangażowały się również takie firmy jak Bank Zachodni WBK czy Volvo Polska, dostrzegając potrzebę specjalistycznego przygotowania informatycznego ich przyszłych pracowników i gwarantując najlepszym studentom praktyki zawodowe – mówi Krzysztof Grzęda, IBM Polska. Bardzo ważnym etapem programu była również „Letnia Szkoła System i”, w ramach której, w czerwcu i lipcu tego roku, przedstawiciele kadry naukowej polskich uczelni wyższych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez wykładowców z Laboratorium IBM w Rochester.
Inicjatywa Akademicka jest ogólnoświatowym programem edukacyjnym, zainicjowanym przez IBM. Obecnie w programie uczestniczy ponad 150 szkół wyższych z całego świata. Dzięki Inicjatywie Akademickiej studenci i pracownicy naukowi z najlepszych uczelni dysponują praktyczną wiedzą na temat zastosowania najnowszych rozwiązań IT. Współpraca w ramach programu pozwala uczelniom podnosić swoją konkurencyjność względem innych ośrodków akademickich, a studentom zapewnia dostęp do najwyższego poziomu kształcenia, co ułatwia im znalezienie pracy zgodnie
z ich kompetencjami.
Informacje o IBM
IBM jest jedną z największych na świecie firm informatycznych, która od ponad 80 lat jest liderem w zakresie wspierania innowacyjności w biznesie. W Polsce IBM jest obecny od 1991 roku. W ofercie firmy znajduje się szeroki zakres usług doradczych i informatycznych, oprogramowanie oraz sprzęt.
W ramach strategii On Demand Business IBM we współpracy z partnerami dostarcza klientom kompleksowych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb biznesowych i technologicznych każdego przedsiębiorstwa.