Gedeon Richter Plc. Przedstawicielstwo w Polsce objął patronatem kategorię „lekarz” w tegorocznej edycji konkursu dla najlepiej uczących się i najaktywniejszych społecznie studentów – „Primus Inter Pares”.
Najlepszym studentem kierunku lekarskiego okazał się Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Udział w konkursie wynika z realizacji polityki Gedeon Richter Plc. w zakresie wspierania edukacji w dziedzinie medycyny i nauk pokrewnych.
„Primus Inter Pares” to najbardziej prestiżowy konkurs w środowisku akademickim, w którym już od połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wyłaniani są najzdolniejsi studenci. Komisja ogólnopolska konkursu składa się z najwybitniejszych profesorów uczelni polskich. Od 2004 roku oprócz jednej głównej nagrody nagradzani są studenci wyróżniający się w poszczególnych dziedzinach nauki - „Primus Ekspert”. W kategorii lekarz honorowany jest najlepszy pod kątem przyszłego zawodu student kierunku lekarskiego.
Wojciech Fendler – tegoroczny zwycięzca w tej kategorii szczególnie interesuje się pediatrią i anestezjologią. Jest autorem licznych publikacji m.in. w „Pediatrii polskiej” i „Anestezjologii
i intensywnej terapii” oraz „Pediatric Anesthesia”. Prowadzi prace badawcze na Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii II Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W roku akademickim 2005/2006 otrzymał stypendium Ministra Zdrowia. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Studentów Medycyny – IFMSA- Poland oraz przewodniczącym Koła Naukowego Pediatrów przy Klinice Chorób Dzieci w Łodzi. Należy do Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Współtworzy w ramach EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego projekt „Poprawa opieki nad noworodkiem w województwie łódzkim” oraz w ramach programu „Public Health 2003-2009” projekt „Ogólnopolskie Centrum nadzoru nad pacjentem z cukrzycą typu I”. Gedeon Richter ufundował dla laureata nagrodę rzeczową w postaci notebooka.
Gedeon Richter Plc. od wielu lat angażuje się w rozwój edukacji, zwłaszcza na Węgrzech – swoim rodzimym rynku. Aktywnie współpracuje ze szkołami średnimi i ośrodkami akademickimi m.in. Politechniką w Budapeszcie, Uniwersytetem Medycznym im. Semmelweisa, Uniwersytetem im. Eötvösa Lorda. Wspiera zarówno studentów, młodych naukowców, jak i nauczycieli - jest m.in. fundatorem dorocznych nagród dla nauczycieli chemii i nauk przyrodniczych oraz nagrody dla utalentowanych naukowców przyznawanej wspólnie z Węgierską Akademią Nauk. Firma utworzyła także dwie fundacje: Gedeon Richter Centenary Foundation i Gedeon Richter for Hungarian Healthcare, których celem jest popularyzacja edukacji.
„Angażujemy się w działania wspierające edukację w dziedzinach nauki bliskich naszej branży. Wspieramy zwłaszcza studentów nauk medycznych. Konkursy, takie jak Primus Inter Pares, podnoszą poziom edukacji i pokazują studentom, że warto się uczyć, a w przyszłości godnie reprezentować swoją profesję w sprawniejszym i bardziej przyjaznym systemie opieki zdrowotnej w Polsce” – mówi László Nemes, dyrektor przedstawicielstwa Gedeon Richter Plc. w Polsce.
Informacje o firmie:
Gedeon Richter Plc. działa w 31 państwach – posiada 30 biur handlowych, 14 przedstawicielstw oraz 5 zakładów produkcyjnych. Produkuje prawie 100 leków, w ponad 170 formach farmaceutycznych. Od 1997 roku jest liderem na węgierskim rynku farmaceutycznym. Dzięki inwestycjom w badania naukowe firma systematycznie poszerza swoje portfolio; obecnie już ponad 50% obrotu stanowią preparaty wprowadzone w latach 90-tych. Portfolio produktowe obejmuje niemal wszystkie obszary terapeutyczne: m.in. preparaty stosowane w chorobach centralnego układu nerwowego, układów sercowo-naczyniowego i pokarmowego, leki przeciwzapalne
i przeciwgrzybiczne.
Polskie przedstawicielstwo działa od 1994 r. W 2002 r. Gedeon Richter Plc. stał się właścicielem 51% udziałów Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”.