Studia - artykuły

Wikipedia w rękach polskich studentów

Studenci Szkoły Głównej Handlowej poprawiają hasła w Wikipedii w ramach projektu OpenKnowledge, natomiast studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu tworzą hasła zamiast pisania pracy licencjackiej.

Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Zbigniew Krasiński wpadł na pomysł zastąpienia pisania prac licencjackich tworzeniem haseł do Wikipedii. Taka forma pracy jest zdecydowanie bardziej użyteczna, także dla całego społeczeństwa. Pisanie prac licencjackich to zwykle praca odtwórcza.

Z kolei studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie rozpoczęli projekt pod nazwą OpenKnowledge, którego celem jest poprawa jakości artykułów w największej internetowej encyklopedii. Opracowanie czy też poprawienie haseł to dobra forma nauki.

Artykuły trafią do Wikipedii po akceptacji pracowników naukowych - opiekunów danego koła naukowego. Organizatorzy projektu współpracują w tym zakresie ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Wikimedia Polska może zgłaszać poprawki do proponowanych artykułów. Zawodowa korektorka pomaga studentom, dbając o stylistyczną stronę artykułów.

Więcej o projekcie OpenKnowledge:


W lutym 2011 r. grupa wykładowców Politechniki Warszawskiej stworzyła projekt, który zakładał sprawdzanie i uzupełnianie haseł Wikipedii z zakresu technologii informacyjnej.

data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:08:28
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
uwm_220_pl.gif
boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura WSZOP
miniatura UTH 20
miniatura

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220.gif
 
Polityka Prywatności