Studia - artykuły

Wybrano najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

W czwartej edycji konkursu "Interstudent 2013" zostali wyłonieni najlepsi zagraniczni studenci uczący się w Polsce.

Czwórka najlepszych studentów to: Alena Varaksa i Aliaksandr M. Bialiayev z Białorusi, Kun Zheng z Chin i Namuun Dashbold z Mongolii.

W konkursie "Interstudent" brali udział studenci zagraniczni studiujący na polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Warunkiem udziału były dobre wyniki w nauce, aktywność w środowisku studenckim - kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości.

W kategorii "studia licencjackie" zwyciężyła Alena Varaksa z Białorusi, studiującą w Collegium Polonicum na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Skończyła studia ekonomiczne w Mińsku, następnie musiała, jak każdy absolwent, który dostawał stypendium, pracować w kraju przez dwa lata i to w tej firmie, którą wskaże uczelnia. Została zatrudniona w dużej firmie przy programowaniu, a uczelnia zaakceptowała ten pomysł. Następnie rozpoczęła studia na kierunku filologia polska jako obca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Collegium Polonicom w Słubicach.

W kategorii "studia magisterskie" główną nagrodę otrzymał Aliaksandr M. Bialiayev z Białorusi, studiujący na Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) w Warszawie. Do Polski przyjechał w 2008 roku. Przez następne trzy lata uczył się na studiach licencjackich w ALK i kontynuował studia zaoczne na Białorusi. Był m.in. finalistą Ernst and Young Financial Challenger, brał udział w The Negotiations Challenge 2010.

W kategorii "studia doktoranckie" najlepszy okazał się Kun Zheng z Chin - doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.W 2011 r. obronił pracę magisterską na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. W 2012 r. otrzymał nagrodę zespołową pierwszego stopnia rektora AGH za osiągnięcia naukowe. Wśród studentów i doktorantów AGH promuje kulturę Dalekiego Wschodu, w szczególności Chin.

W konkursie została przyznana również nagroda specjalna, którą zdobyła Namuun Dashbold z Mongolii - studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do Polski przyjechała w 2007 roku, dzięki stypendium, które otrzymała za wyniki w nauce. Ministerstwo Edukacji Mongolii przyznało jej tytuł najlepszej uczennicy roku 2004. Razem z kolegą Tulgą Tumendalai stworzyła i wydała za własne pieniądze pierwszy na świecie słownik polsko-mongolski, zawierającego 36 tys. haseł. Skończyła studia inżynierskie na kierunku Metalurgia z wynikiem 5.0 z wyróżnieniem. Od Ambasady Mongolii w Polsce otrzymała w 2010 roku tytuł najlepszej studentki.

Przewodnicząca kapituły prof. Marta Kicińska-Habior z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że zwycięzców wybrano z grona kilkudziesięciu kandydatów. "Przeglądając na posiedzeniu kapituły zgłoszenia do konkursu Interstudent, zwracaliśmy szczególną uwagę na tych kandydatów, którzy swoimi działaniami przyczyniają się do integracji środowiska akademickiego, popularyzują wiedzę o swoim rodzinnym kraju w Polsce, a zarazem są ambasadorami naszego kraju w swoich ojczyznach".

data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:08:28
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
AHE_220.jpg
220x300_ogolny_WSPIA.gif
WSAiB_baner_220x300px.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220.gif
 
Polityka Prywatności