Uniwersytet Mikołaja Kopernika po raz kolejny znalazł się w prestiżowym międzynarodowym zestawieniu CWTS Leiden Ranking, który bada naukową siłę uczelni w oparciu o publikacje naukowe oraz ich wpływ na rozwój badań na świecie.
Tegoroczny ranking został przygotowany na podstawie danych z lat 2011-2014. Jego specyfika, która odróżnia go od innych międzynarodowych zestawień, polega na ukierunkowaniu wyłącznie na pomiar naukowej aktywności uczelni w oparciu o wskaźniki bibliometryczne publikacji indeksowanych w bazie Web of Science oraz współpracę w realizacji projektów badawczych. CWTS nie ma charakteru tradycyjnej tabeli - układ opiera się na kryteriach przestawnych, a każda kombinacja parametrów generuje osobny wynik.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w CWTS Leiden Ranking wypadł najlepiej w zestawieniu, które uwzględnia udział publikacji należących do 1% najbardziej wpływowych publikacji na świecie w ogólnej liczbie publikacji - pod tym względem toruński Uniwersytet okazał się najlepszy w Polsce, w Europie został sklasyfikowany na 244. miejscu, a na świecie na 522. miejscu (słowem: wśród swoich publikacji UMK miał największy odsetek tych o największym wpływie na rozwój badań na świecie - 0,7%).
Pod względem udziału w ogólnej liczbie własnych publikacji tych, które należą do 10% najbardziej wpływowych na świecie, UMK znalazł się na 4. miejscu w kraju ze wskaźnikiem 6,2%, plasując się o 0,1 punktu procentowego za Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Uniwersytetem Warszawskim i 0,2 za Politechniką Wrocławską. Miejsce w Europie: 287. Miejsce na świecie: 689.
Udział publikacji UMK należących do światowego Top 50% w ogólnej liczbie publikacji naszych naukowców wynosi 39,2%, co plasuje toruński Uniwersytet na 6. miejscu w kraju, 295. w Europie oraz 766. miejscu na świecie.
Powyższe wyniki obliczono metodą fractional counting, która zakłada, że publikacje samodzielne mają wyższą wagę niż te, które powstały we współpracy między instytucjami.
Ranking stwarza możliwość porządkowania uczelni również pod względem samej liczby publikacji oraz ich liczby w poszczególnych zakresach: Top1%, Top10%, Top50%. Wyniki według wybranych kryteriów dostępne są zarówno łącznie dla wszystkich nauk, jak i dla poszczególnych dziedzin - największym odsetkiem najbardziej znaczących publikacji mogą pochwalić się naukowcy z UMK reprezentujący nauki matematyczne i informatyczne oraz nauki fizyczne i inżynieryjne.
Drugim głównym wskaźnikiem, według którego uniwersytety porządkowane są w CWTS Leiden Ranking, jest współpraca. W tym przypadku ranking uwzględnia ogólną liczbę publikacji powstałych we współpracy z innymi ośrodkami oraz w ramach współpracy międzynarodowej, a także ich liczbę w zależności od odległości pomiędzy jednostkami (poniżej 100 km oraz powyżej 5000 km). W tej części rankingu UMK zajął 9. miejsce w Polsce, mając jednak jeden z najwyższych w kraju (czwarty po Uniwersytecie Warszawskim, AGH w Krakowie i Uniwersytecie Jagiellońskim) odsetków publikacji stworzonych wspólnie z najbardziej odległymi ośrodkami (23,2%).
Twórca rankingu, The Centre for Science and Technology Studies na Uniwersytecie w Lejdzie (Holandia) to jeden z najbardziej opiniotwórczych ośrodków badawczych zajmujących się polityką naukową oraz badaniem z zakresu bibliometrii.