Języki skandynawskie są często określane mianem przyszłościowych, co przekłada się na coraz większe zainteresowanie Polaków nauką języka norweskiego i szwedzkiego. Również firmy skandynawskie chętnie podejmują inwestycje w Polsce stwarzając duże możliwości na rynku pracy dla Polaków, a szczególnie dla absolwentów także w obszarze współpracy outsourcingowej.
Obserwując pojawiające się na rynku pracy trendy, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie proponuje w ofercie edukacyjnej kierunek Skandynawistyka: studia filologiczno - biznesowe - stacjonarne studia pierwszego stopnia profesjonalnie kształtujące kompetencje filologiczne i biznesowe.
Choć kierunek ten jest w ofercie od niedawna już zaskarbił sobie popularność wśród kandydatów na studia. Skandynawistykę - studia filologiczno - biznesowe wyróżnia przede wszystkim praktyczna forma zajęć - laboratoria, ćwiczenia i konwersatoria, aktywne metody dydaktyczne, intensywna nauka języków obcych oraz rozwój kompetencji pracy zespołowej. Dodatkowym atutem jest poznanie specyfiki komunikacji marketingowej na rynkach międzynarodowych.
O wyjątkowości programu przekonuje sama Pani Prodziekan ds. kierunku Skandynawistyka w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera dr Katarzyna Kopeć - Studia te łączą dwa kluczowe dla biznesu elementy: bardzo dobrą znajomość języków obcych (język skandynawski, język angielski) oraz kompetencje miękkie (umiejętności analityczne, praca zespołowa, komunikacja międzykulturowa). Dlaczego są one tak ważne? Dzięki nim możliwa jest realizacja nawet najbardziej oryginalnych pomysłów biznesowych.
W ramach kierunku przewidziane są dwie specjalności: szwedzka i norweska. Szwedzka skupia się na Szwecji i wszystkich obszarach jej funkcjonowania i rozwoju - począwszy od sfery gospodarczej, przez polityczną, społeczną po kulturową. Przybliża również współpracę na różnych płaszczyznach między Polską i Szwecją. Uzupełnieniem zdobywanej wiedzy jest znajomość języka szwedzkiego oraz angielskiego.
Z kolei na norweskiej specjalności studenci będą intensywnie uczyć się języka angielskiego i norweskiego, poznawać specyfikę współczesnego społeczeństwa norweskiego, uwzględniając życie codzienne oraz kulturę, a także zyskają wiedzę na temat polsko - norweskiej współpracy gospodarczej.
Taki zestaw kompetencji i umiejętności absolwenta każdej ze specjalności jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia rynku pracy, a znajomość skandynawskiej kultury popularnej z pewnością okaże się niezbędna do dobrego funkcjonowania w firmie międzynarodowej.
Więcej informacji znajduje się tutaj.