Na Uniwersytecie Gdańskim realizowany będzie projekt Cities as Arenas of Political Innovation in the Strengthening of Deliberative and Participatory Democracy (EUARENAS), którego celem jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób oddolne inicjatywy miejskie mogą połączyć elementy demokracji partycypacyjnej i deliberatywnej. Analiza działań lokalnych pozwoli ocenić, na ile możliwe jest połączenie tych dwóch rodzajów demokracji i wypracowanie modelu politycznego opartego na prawdziwym dialogu oraz poszukiwaniu kompromisu. Projekt otrzymał finansowanie Komisji Europejskiej z prestiżowego Programu Horyzont 2020 i będzie realizowany w ramach międzynarodowego konsorcjum.
Kwota dofinansowania dla konsorcjum wyniosła blisko 3 mln euro, w tym dla UG przewidziano ponad 300 tys. euro.
Projekt jest kierowany przez prof. dr hab. Iwonę Sagan z Wydziału Oceanografii i Geografii UG.
Informacje od zespołu badawczego:
Zaproponowane badanie jest niezwykle istotne, zwłaszcza w czasach, gdy obywatele zdają się odgrywać niewielką rolę w procesie podejmowania decyzji politycznych w Europie. Ponadto, atmosferę nieufności i braku wiary w politykę podsycają ruchy populistyczne i nacjonalistyczne, które w swej narracji deprecjonują wartość systemu demokratycznego oraz możliwości Unii Europejskiej do obrony i działania na korzyść państw członkowskich, wskazując na „niekontrolowane” ruchy migracyjne w Europie jako zagrożenie dla społeczeństw, gospodarek oraz kultury. Wyżej wymienione oraz inne podobne tendencje i narracje mogą naruszyć wypracowane z trudem wartości europejskie, takiej jak wielokulturowość oraz spójność społeczna.
Jednakże w ostatnich latach, w miastach zauważalna jest nowa siła w postaci ruchów miejskich i aktywistów, którzy włączają się w politykę lokalną, dbają o kwestie społeczne, często pomijane przez tzw. wielką politykę. Ruchy te zaczęły wywierać wpływ na kulturę polityczną, a ich liderzy stali się realnymi partnerami w procesach decyzyjnych.