Studia jednolite czy oddzielny licencjat i magister? Jaki rodzaj studiów wybrać?

Najpierw nadciąga, a po niej jedna z ważniejszych decyzji życiowych, jaka czeka każdego absolwenta szkoły średniej. Wybrać się na jednolite studia magisterskie, czy podjąć studia wyższe licencjackie, a po nich zdecydować o ewentualnym kontynuowaniu nauki na studiach drugiego stopnia? Wszystko to zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji i możliwości, a także od oczekiwań co do przebiegu ścieżki kształcenia.

Osoby zajmujące się rekrutacją w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi podpowiadają, jaki rodzaj studiów możesz wybrać.

Co to studia jednolite?

Jednolite studia magisterskie trwają zazwyczaj pięć lat, a ich ukończenie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu magistra. Najczęściej taka forma nauki jest charakterystyczna dla bardziej wymagających kierunków o dużym natężeniu materiału, takich jak prawo czy psychologia. Tym samym musisz pamiętać, że studia jednolite są bardziej czasochłonne, a zrezygnowanie po trzech latach będzie wiązało się z ich nieukończeniem. Jeśli nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie studiować przez najbliższych pięć lat lub nie odnajdujesz się na żadnym z tego typu kierunków, to zdecyduj się na studia wyższe licencjackie. Ciekawą ofertę edukacyjną posiada m.in. Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, którą znajdziesz pod adresem www.medyk.edu.pl.

Licencjat a magisterka – czy studia drugiego stopnia są potrzebne?

Już wiesz, co to studia jednolite. Z kolei studia licencjackie obejmują trzy lata nauki na wybranym kierunku, a wybór jest naprawdę rozmaity. W tym czasie zdobędziesz najbardziej przydatną, specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie. Różnica między licencjatem a magisterką jest znacząca. Obecnie pracodawcy coraz częściej cenią bardziej osoby z tytułem magistra, który możesz uzyskać po dodatkowych dwóch latach studiów. Wówczas poszerzysz wiedzę i zakres własnych kompetencji w obszarze tego samego kierunku lub innego, którego zakres materiału jest zbliżony do kierunku ukończonego na licencjacie. Dwustopniowa forma studiowania jest odpowiednia dla osób chcących szybciej wejść na rynek pracy, a jednocześnie z ambicją do poszerzania swoich horyzontów. Szerokie grono studentów po ukończeniu studiów licencjackich decyduje się na podjęcie pracy, a studia magisterskie kontynuuje w trybie weekendowym.


data ostatniej modyfikacji: 2020-07-29 13:29:37
Komentarze
 
Polityka Prywatności