Edukacja musi być na czele zmian

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2020/2021 odbyła się w Uczelniach Vistula w wyjątkowych okolicznościach. Przyśpieszająca fala pandemii COVID-19 wymusiła formułę hybrydową uroczystości. Wydarzenie było transmitowane online. „Musimy pokazać, my profesorowie i studenci, że da się pracować na odległość, że Internet da się wykorzystywać do intensyfikacji nauki” – powiedział wybitny wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula prof. Witold Orłowski. – Edukacja musi być na czele zmian.

Dobra nauka i zdrowie są dziś najważniejsze

Choć wydarzenie odbyło się w trudnych warunkach, tradycji stało się zadość.

Był poczet sztandarowy. Zabrzmiał polski hymn wykonany przez Chór Vistuli oraz studencka pieśń Gaudeamus Igitur. Podczas uroczystości nastąpił uroczysty Akt Immatrykulacji. Zostały również wręczone dyplomy doktorskie nagrody i wyróżnienia.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością znakomici goście, wśród nich wybitny amerykanista – prof. Longin Pastusiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki – Andrzej Gut-Mostowy oraz była rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula – prof. Jolanta Żyśko. Online był wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Szczególnie serdecznie powitani zostali studenci pierwszego roku. Dla nich to wyjątkowy czas. Rozpoczynają właśnie nowy etap życia i wielką przygodę. – Zwykle życzymy naszym studentom, aby nauka w murach tej uczelni była pierwszoplanowym czynnikiem, który trzeba w sobie kształtować, rozwijać, przyswajać – mówił rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, prof. Wawrzyniec Konarski. – Teraz jednak oprócz dobrej nauki, chciałbym życzyć nam, ale przede wszystkim naszym studentom, którzy do nas przybywają, aby dbali o swoje zdrowie.

Turystyka jest potrzebą człowieka

Rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula prof. Aleksander Ronikier wyraził nadzieję, że choć turystyka przeżywa dziś kłopoty, to biznes odbuduje się i wróci do normalności. – Kierunki, które podjęliście – właśnie turystyka i rekreacja, dietetyka oraz coaching stylu życia – są bardzo ważne z punktu widzenia społecznego i będą coraz ważniejsze – mówił prof. Ronikier. – Zdrowie człowieka zależy przecież od stylu życia. Ludzie, którzy będą kreowali zdrowy styl życia mają szansę na dobrą prace.

Z ufnością spogląda na całą branżę także Andrzej Gut-Mostowy, który w Ministerstwie Rozwoju odpowiada za turystykę. – Pierwsze badania z tego sezonu pokazują, że turystyka i rekreacja będą tym mega-trendem, który będzie dominował w skali świata obok innych ważnych sektorów. To optymistyczne przesłanie dla studentów i dla nas wszystkich – powiedział. Występując podczas inauguracji nowego roku akademickiego, minister Gut-Mostowy gratulował też Uczelni Vistula wysokiego poziomu kształcenia, co – jak podkreślał – nie jest łatwe zwłaszcza wśród uczelni niepublicznych.

Trzeba dostosować się do zmian

Uczelnie Vistula to prestiż, innowacyjny model kształcenia, orientacja na praktykę a także – co zwłaszcza dziś jest niezwykle istotne – wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu studiów online. Ich popularność w czasach pandemii bije rekordy. Na naszych oczach edukacja zmienia się, tak jak inne sfery ludzkiej działalności. Do tych zmian trzeba się dostosować.

Prof. Witold Orłowski, wybitny ekonomista i wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula mówił podczas wykładu inauguracyjnego „Jak pandemia zmieni świat?”, że edukacja musi być na czele zmian. – My wszyscy, zarówno profesorowie jak i studenci, musimy pokazać, że da się pracować na odległość, że Internet da się wykorzystywać do intensyfikacji nauki – podkreślał prof. Orłowski. – W zmieniającym się świecie musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć studentom wiedzy, która wystarczy na całe życie. Jest oczywiste, że zmiany są tak szybkie, że edukacja musi umieć dać wędkę, a nie rybę. Wiedzę o rybach też, ale edukacja musi nauczyć ludzi, jak radzić sobie, dostosowywać się i uczyć się ciągle nowych rzeczy. Życzę, żeby wszyscy byli zdrowi i uśmiechnięci, bo każdy kryzys kiedyś się kończy – dodał Witold Orłowski.

Retransmisja inauguracji dostępna jest w linku:

https://www.facebook.com/uczelniavistula/videos/3526563540734226


data ostatniej modyfikacji: 2020-10-19 10:55:43
Komentarze
 
Polityka Prywatności