Wolne od chorób rośliny - kolejna decyzja o przyznaniu patentu dla Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed

logo-pl-300

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej wydał decyzję o przyznaniu patentu na wynalazek pt. „Sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów”, wypracowany w ramach współpracy naukowców Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Wrocławskiej. Twórcami wynalazku po stronie UG są: dr Agata Motyka-Pomagruk, dr Wojciech Śledź, prof. dr hab. Ewa Łojkowska oraz mgr Weronika Babińska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Istotą wynalazku jest sposób eliminacji bakterii powodujących choroby roślin użytkowych z wykorzystaniem wodnych roztworów soli nieorganicznych, które są aktywowane zimną plazmą. Powstające w ten sposób roztwory post-plazmowe wykazują działanie antybakteryjne, czyli eliminują bakterie, w tym przypadku, w szczególności te powodujące choroby roślin.

- Opracowana, przez współpracujące od kilku lat zespoły UG i PWr, technologia umożliwia skuteczne usuwanie bakterii powodujących więdnięcie i gnicie roślin z ich owoców, nasion, liści czy bulw w sposób całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego. Opracowana metoda pozwala także na wykorzystanie roztworów soli nieorganicznych, aktywowanych zimną plazmą powstającą na drodze wyładowana jarzeniowego do efektywnej dezynfekcji powierzchniowej. Jest to szczególnie ważne, gdyż ciągle brak jest efektywnych metod eliminacji bakterii powodujących choroby roślin, a ze względów oczywistych nie można w tym przypadku stosować antybiotyków – mówi prof. Ewa Łojkowska
z Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Wynalazek, jako skuteczny i przyjazny środowisku środek eliminujący bakterie, może znaleźć zastosowanie także w przygotowywaniu do sprzedaży warzyw i owoców. Może być także stosowany jako czynnik zapobiegający rozwojowi procesu chorobowego na roślinach i zalecany do stosowania w ochronie nasion, plonów rolnych i ogrodniczych. Ze względu na swoje właściwości dezynfekujące roztwory post-plazmowe mogą znaleźć szerokie zastosowanie jako środki do skutecznej i przyjaznej środowisku dezynfekcji wszelkiego rodzaju powierzchni.

Wynalazek został nagrodzony wyróżnieniem w tegorocznej edycji konkursu „Eureka! DGP-Odkrywamy Polskie Wynalazki”.

To już trzecia w tym roku decyzja o przyznaniu patentu na wynalazek dla zespołu Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin i Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

data ostatniej modyfikacji: 2020-10-30 15:22:16
Komentarze
 
Polityka Prywatności